neděle 1. ledna 2017

52 doodles

Rok lze nepochybně přežít bez tvůrčí výzvy k plnění. V roce 2017 však takové přežívání ještě nebude nutné, protože přichází výzva 52 doodles! Jedná se o projekt trochu výtvarný, ale nebojte se, jenom maličko. Ke čmárání totiž není potřeba žádného profesionálního vybavení ani do nebes sahajícího talentu. Vlastně nepotřebujete ani pořádný papír. Jediné, co by účastníkovi nemělo chybět, je chuť kreslit a vytrvalost.
Pokud jste při Hřejivé výzvě a (S)nové výzvě jenom tak váhali a báli se zapojit, teď rozhodně neváhejte a pojďte do toho. A o co jde? Jak? Proč? Co z toho?
O co jde?
Rok má obvykle 52 týdnů, a pokud se nic nezvrtne, bude jich tolik mít i rok nadcházející. Výzva 52 doodles spočívá v tom, že každý týden něco nakreslíte a zveřejníte to. Ať už načmářete něco úplně maličkého nebo pokreslíte celý papír, ať už se při zveřejnění rozepíšete anebo necháte svůj výtvor úplně bez popisku; ať už budete obrázky zveřejňovat na blogu nebo na instagramu, zapojíte se správně. 
Jedinou podmínkou je, aby kresbička byla aktuální. Abyste rozuměli, tento projekt vidím jako takové kreslené deníčkové zápisy. Je úplně jedno, jestli si budete čmárat průběžně během celého týdne, anebo celý obrázek vytvoříte v neděli. Podmínkou není ani zobrazování hmotných a konkrétních věcí; patří-li do vašeho týdne jednorožec s dvaceti chapadly, protože se vám o něm zdálo, není důvod ho do kresby nezahrnout. Jen bych nerada, aby to někdo pojal jako zveřejňování libovolných starších výtvorů. Snad je tato podmínka pochopitelná.

Jak?
Zkrátka a jednoduše - jakkoliv. Rádi kreslíte na tabletu? Používejte tablet. Čmáráte si do školních sešitů? Není problém, stačí to vyfotit a z jednotlivých obrázků shromážděných za týden třeba udělat koláž. Jste na dovolené u moře a chce se vám kreslit klackem do mokrého písku? Jen do toho. Nemáte papír? Načmárejte si něco třeba na ruku! Je to na vás. Pobídla bych vás i ke kreslení na dveře od školních záchodů, ale nesmím přivádět mládež k vandalismu.
Obrázek potom jednoduše vyfotíte a zveřejníte ho buď na blogu, nebo na instagramu. Teoreticky byste je mohli dávat i na twitter, ale nevím, jestli není lepší si na ty obrázky pořídit instagram. Každopádně, používejte hashtag #52doodles2017, abych obrázky potom mohla nějak najít. Když mi něco vyrazí dech, dovolím si výtvor repostnout na účet projektu, který můžete na svůj příspěvek označit. A kdybyste nechtěli instagram týden co týden spamovat svým kresleným deníčkem, můžete si založit na výzvu samostatný vedlejší účet. Celá tahle výzva ale spočívá ve zveřejňování, čemuž lze kresby přizpůsobit. 
Pokud na instagramu nejste, nezoufejte! Můžete obrázky zveřejňovat na blogu, a abyste nemuseli psát článek týden co týden, můžete vždycky na konci měsíce udělat článek obsahující výtvory z každého týdne. Cest je mnoho a žádná není špatná. Zúčastnit se může opravdu každý.

Proč?
Napadlo mě to zčistajasna. Samozřejmě nejsem první, a věci podobného charakteru už pár lidí zrealizovalo; můj projekt se ale liší od ostatních v tom, že není na každý týden zadané téma, a tak si můžete kreslit, co chcete. Forma kreslených týdenních zápisků je podle mě originální a vcelku zábavná, a navíc může působit i terapeuticky. Když je mi nejhůř, není to knížka, ale papír a černá centropenka, k čemu se uchýlím já. Uznávám, že to tak nemá každý. Ale aspoň za zkoušku to stojí, třeba se to zalíbí i vám. Navíc to není vůbec časově náročné. 
Můžete a nemusíte obrázky ladit do jednoho stylu, všechny techniky jsou povoleny, ve výzvě vás nikdo nedrží a kdykoliv můžete skončit. Nic se nestane, když pár týdnů vynecháte. Rozhodnete-li se zúčastnit, budu jen ráda, ale k ničemu se neupisujete.
Znova opakuji, že nepotřebujete výtvarné schopnosti (sice si myslím, že je má každý, jen někteří je nechtějí objevovat, ale mnoho lidí toto tvrzení popírá). Můžete svůj týden koneckonců vyjádřit i geometrickými tvary. Právě vy jste esencí celého projektu.
Díky hashtagu #52doodles2017 si všichni budeme moci navzájem prohlížet svoje obrázky a možná se tímto prostřednictvím i seznámíme. (Tedy... pokud si otevřeme účty.)

Co z toho?
Plno obrázků. Noví sledující. A ilustrovaný deníček z roku 2017, který se nebudete muset stydět komukoliv ukázat. K životům některým z nás kreslení neodmyslitelně patří, ostatní si vyzkouší, jaké to je, kreslit si. Mým cílem je shromáždit hrstku obyčejných, nevšedních lidí, a vytvořit něco autentického. Zapojíte se?

(Třeba tohle nebo tohle jsou moje čmáranice, které jsem zplodila v minulých letech.)

Tady jedna novoroční písnička, jejímž prostřednictvím bych vám chtěla popřát šťastný rok 2017.

Iris

17 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Nie vždy by som mala čas pravidelne pridávať obrázky, ale kreslenie milujem a rada bz som sa zapojiť :) pridávať budem.na twitter

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý nápad - rozhodně jdu do toho! Jen nevím, jestli budu vydávat každý měsíc článek na blog anebo fotky na Instagram... Protože tam mám schéma a tohle by mi určitě neladilo... Ale uvidíme :D

  OdpovědětVymazat
 4. Celé to zní opravdu dobře a pokud mi to vyjde, pak se tedy zapojím a budu snad pravidelně přidávat obrázky.

  OdpovědětVymazat
 5. Heh, kreslení na ruku by mohlo fungovat. Pár nápadů mi díky tomu odstavci o variantách vytanulo na mysli, takže třeba bych to zvládla. Každý týden? Aspoň můj instagram neumře. Tak jo. Výzvy jsou od toho, aby se plnily. Ty nevěříš, že to zvládnu, já pochybuji o své vytrvalosti, ale zkusit se to může/musí. :)

  Šťastný nový rok!

  OdpovědětVymazat
 6. Tohle se mi moc líbí! U podobných výzev mívám problém s tím, že mi jejich pravidla připadají příliš omezující, což mě odrazuje, nemám ráda striktně zadaná témata. Zato tahle je tak hezky volná a milá, určitě se zapojím! :) (Aspoň mě to přiměje něco nakreslit a ne jen fňukat, že to neumím a nemá to cenu. :D)

  OdpovědětVymazat
 7. musím uznat, že to působí jako lukrativní nabídka :)

  OdpovědětVymazat
 8. Ja som niekedy kreslenie milovalo, ale teraz by som už na to nemala veľmi čas:) Škoda

  Saja Frey blog

  OdpovědětVymazat
 9. Zní to skvěle, myslím, že to bude mé roční předsevzetí. Stejně jako loni jsem si předsevzala i blog, tak uvidím, jak dlouho tento vydrží :).
  Mně osobně na výzvách témata nevadí, ale je pravda, že tahle je vážně pohodlná. Ze spamování instagramu bych měla nervy; ještě nevím, jestli budou obrázky uklizené na Hloupých asociacích (a pak v kolážích na instagramu) a nebo si založím druhý instagramový účet.. Každopádně bych si asi už měla pohnout :D. Všem držím palce, ať nám to vydrží :)

  OdpovědětVymazat
 10. Něco takového jsem si předsevzala minulý rok a vznikl z toho plný lodičkový notýsek. Jsem stydlín, většinou mám strach se se svými obrázky pak chlubit, ale třeba bych tentokrát mohla udělat výjimku, opustit komfortní zónu a tak. Díky za inspiraci!

  OdpovědětVymazat
 11. Zapomněla jsem se sem připsat, tak tak činím až teď. :) Takovéhle výzvy mám moc ráda a tohle by se mi myslím snad i mohlo povést vyplnit, bude to moc pěkné, oddechové, každý týden si nakreslit takové jako kdyby shrnutí. Hned dneska něčím začnu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Popravdě, když jsem tohle dávala dohromady, tak trochu jsem na tebe myslela. Díky :)

   Vymazat
 12. To je hezký,
  tohle léto kreslím něco podobného, ale je to výzva vděčnosti. (Tj. kresbou vystihuju to, za co jsem vděčná), tak pak možná budu pokračovat v tomhle. :-) více o té vděčné výzvě zde, snad nevadí "reklama" na konkurenci: https://www.mojakomunita.sk/web/radost-a-vdacnost/leto-2017

  Ale musím říct, že to je opravdu skvělá věc, když je člověk trochu zvenčí přes sociální sítě donucen dělat něco analogového pravidelně. Hlavně když se k tomu po letech vrátí. Stojí to za to jako všechna úsilí pracovat na rodinných albech, psát si deník, cestovní deníky a kdesi cosi.

  OdpovědětVymazat
 13. Hmm... A nemohla bych se nakonec pokusit zapojit taky (i když vůbec neumím kreslit)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je čistě na tobě :) v případě že jo, ráda bych to viděla/sledovala!

   Vymazat
  2. Fajn, postupně se do toho pouštím :)

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.