sobota 26. listopadu 2016

Moje mandaly

Antistresová omalovánka neexistuje. Alespoň pro mě ne. Omalovánka je vždycky něco, k čemu se uchýlím ve chvíli, kdy mám dělat něco jiného, něco, k čemu se nemůžu odhodlat, a proto tedy vybarvuji omalovánku. Nakonec z toho vzejde stres mnohem větší, než ten, který mě k fixám a papíru přivedl, a je to všechno v háji. Protože nevím jak vy, ale já mám neustále něco na práci, nikdy se nenudím a můj životní program poněkud přetéká, takže chvíle odpočinku s omalovánkou se snadno mění na "Ty jsi ale kráva!" okamžiky. Ale aspoň ta vybarvená omalovánka z toho vzejde.
A tak jsem se vám s tím rozhodla pochlubit. Ačkoliv vlastně o nic nejde; prostě si jen říkám, že když už to bylo tak, jak jsem to právě napsala, byla by škoda jenom tak to nechat ležet v poličce. Když je to ještě ke všemu takové barevné.Tenhle sešit plný mandal jsem si pořídila v Tigeru, a ač to zní jako klišé, tak v době, kdy to ještě vůbec nebylo cool. Mandaly mi totiž leží doma už přes tři roky, a loni jsem se do toho konečně trochu dostala a začala s nimi něco dělat. Tedy povětšinou je vybarvovat. Snad proto, že to najednou začali dělat všichni, a mně se ty vaše mandalové články tolik líbily. Nebo že mi ze psaní a přemýšlení brněla hlava. Možná taky proto, že jsem se konečně naučila, jak jdou za sebou barvy duhy.
Každopádně jsem stále toho názoru, že vybarvit mandalu by zvládl i dobře vycvičený šimpanz (biologové, jen do mě), a tak svoje čmáranice neprohlašuji za nějaké umění. Některé jsou dokonce dost neuměle vyčmárané. Nebo nepochopené či zdánlivě nedodělané. U některých si pamatuji přesně, při jaké příležitosti jsem je vybarvovala, jiné mi splývají s těmi ostatními, protože nejsou ničím zvláštní.
A všechny mají na fotce moje prsty, protože se ten sešit prostě zavíral. Tak promiňte.
Tahle je voskovkami.


Tuhle jsem, jako mnoho dalších, vybarvovala, když jsem "zpracovávala" nahrávku k Příběhům 20. století. Letos se k tomu chystám taky, jen mandaly už dochází.Některé z mandal jsem podepsala, protože jsem se o sešit dělila s některými rodinnými příslušníky (ehm ehm, #babičkarádakreslí). Tyhle jsou ale všechny moje.Tahle mandala mi dala vážně zabrat a vybarvovala jsem ji asi tři dny.

Na vedlejších volných stránkách jsou občas k nalezení zajímavé poznámky, poněkud vytržené z kontextu.Tohle jsou kozí bobky v duze.
Špatný spelling ignorovat, víme o něm!Tu zlatou pastelku jsem kdysi našla někde v šatně na zemi, tuším.

A z téhle netradiční mandaly mi časem šla hlava kolem.

Pochybuji, že někdy budu mít dost volného času na další mandaly. Kde ten volný čas berete? Možná máte už dávno přečtenou povinnou četbu k maturitě, napsané všechny práce do školy, umíte perfektně využití budoucích časů ve španělských větách a neupsali jste se k navrhování vesmírné stanice a veřejnému předvádění fyzikálních pokusů, ač jste naprosto leví. No ale stejně, je tolik záživnějších činností, než vyplňování neurčitých tvarů barvou!
Přesto jsem se tomu nesčíslněkrát věnovala i já. Protože když už se člověk najde, jak sedí u televize, chce to aspoň něco dělat rukama, a tohle má ihned viditelný výsledek, a může to být pěkné, a co víc, nakonec z toho bude barevný článek na blog, pro časy deštivého podzimu.

Lásku a koťátka!
I

9 komentářů:

 1. Tvoje mandaly sú krásne. Ja sa už x krát chystám si takýto zošitok kúpiť, ale vždy na to zabudnem (ďalší dôvod, prečo si zapisovať to, čo mi napadne :D )

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem se třeba s mandalami moc nestresovala, víc mě nervují omalovánky. Tam mám totiž pocit, že to musí nějak vypadat, že vlasy musí být hnědé a pusa červená a nebe modré a když některou z těch pastelek nemůžu najít, je to v háji. :D
  Tyhle omalovánky jsem taky dělala a dokonce jsme na některé mandaly zvolily podobné barevné kombinace. :) Žel bohu netuším, kam jsem ten svůj sešítek založila a docela mě to štve, chtěla jsem je nějak uplatnit v projektu na výtvarku. :D
  Nicméně, kozí bobky v duze jsou bezva. :D A ty vpisky jsou super nápad. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc se mi tvé mandaly líbí, hlavně asi ty dvě pod kozími bobky v duze, i když jsou všechny moc pěkné a nechci diskriminovat ty ostatní, :D Už když Vlasta psala svůj článek jsem si říkala, že tahle knížečka je moc pěkně uspořádaná, všechny mají stejnou velikost a celkově to k sobě sedí, ne jako mých 101 mandal. :)
  jo a kde beru čas na vybarvování mandal, jednoduše, nikde. Myslím, že jsem žádnou nevybarvila už tak půl roku. :D Moc mi to nejde, nejsem dostatečně vytrvalá. :)
  Místo toho teď u takových těch aktivit jako je sledování filmu spíš plétávám šálu nebo "deku", hrozně mě to uklidňuje, ten monotónní pohyb. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ty jo, když nad tím přemýšlím, tak já bych se u toho vybarvování (ať už by to byly mandaly či jiné omalovánky) asi dost stresovala, jak bych se snažila, abych to měla hezký. :D Ve své hlavě si představuji, jak bych se u toho uvolnila a všechno by bylo v pohodě, ale ve skutečnosti by to bylo asi přesně naopak. :D Ještěže mě od koupení omalovánek odrazuje fakt, že bych si s tím musela pořídit i nějaké ty pastelky. :D
  Nicméně tobě se to daří moc dobře! Obzvlášť za tu poslední máš můj obdiv, já bych se v tom asi ztratila. :D :)

  OdpovědětVymazat
 5. Kozí bobky v duze jsou epický :D

  OdpovědětVymazat
 6. Mandely vypadají krásně, s některými musela být (ne že by s ostatními nebyla) opravdu velká práce. Povedlo se. :) Já jsem malovala jednou, ale nějak se mi z antistresových malůvek přetravsformovalo na těžce stresující malůvky. :D

  www.fakynn.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Krásné! Na tebe až překvapivě barevné, řekla bych, ale moc se mi to líbí. Seber čas někomu jinému a vybarvi jich víc - já se budu kochat a prokrastinovat svoje vlastní mandaly :D

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem toho hodně vybarvila v práci. Většinu času tam jen sedím a koukám.
  Mnohem radši než jen tupé vybarvování mám však vybarvování něčeho, co si sama nakreslím. :) A pořádně si s tím vyhraju, udělám pastelkama tak tunu vrstev. :D

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.