středa 12. října 2016

Odletěl

Když se mě někdo ptá, co ráda dělám ve volném čase, většinou se snažím tazatele nějak rozptýlit, aby na tuto otázku rychle zapomněl. Není-li však úniku, zmíním obvykle psaní, čtení a kreslení. A doufám, že se mě nikdo nezeptá na detaily k těmto činnostem. Protože čtení bych ještě nějak okecala, psaní koneckonců taky (vždycky můžu říct, že pracuji na velkém románu, namísto přiznání, že píšu básničky), ale kreslení, to už ne.
Vyrůstala jsem s tužkou v ruce a papíry rozloženými po stole, kreslím si o hodinách, abych si věci líp zapamatovala, kreslím, abych měla pocit, že dělám něco produktivního. Přesto jsem však své kreslení dosud nedovedla k dokonalosti, má k tomu hodně daleko, ať se snažím jakkoliv, kreslím pořád stejně. Stejně dětsky a stejně ráda.

.... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... ....

V tomhle článku nenajdete nic než tento osiřelý obrázek. Možná bohužel, možná spíš bohudík - je x-tý školní týden a komu by se chtělo prokousávat se nějakým sáhodlouhým článkem. Obrázek je součástí (S)nové výzvy. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jak naložím s tou povinnou jednou písničkou, nakonec jsem si vybrala Skye Boatsong, úvodní píseň seriálu Outlander. (Ten jsem neviděla a ani jsem nečetla knihu, prozatím. Popravdě, ty rozporné recenze mě docela zaujaly.)

V písni se zpívá o loďkách, takže chápu, když mé provedení někdo nebude považovat za správné. Ale hlavním motivem je to gone; ten, ta nebo to, co je pryč. Obrázek vznikl o prázdninách, jako druhá verze. Původní byla možná jasnější, ale mně se nelíbila, protože jsem se pokusila tmavě modrou pastelkou vybarvit nebe a to působilo takovým spatlaným dojmem.
Největší problém mi dělalo děcko a letadýlko, ale jak říkám, nemám žádné umělecké ambice, jen tak si čmárám (a když se mi to aspoň trochu líbí, jsem spokojená). Také musím podotknout, že naživo to vypadá o něco líp, ale nedaří se mi to vyfotit v pořádně jasných barvách.

Letadlo se vzneslo. Kdo je v něm? To je na každém. Může to být kdokoliv.

I

4 komentáře:

 1. Obrázek se mi moc líbí. Já bych řekla, že ta písnička není jen o loďkách. Ale to "gone" tam hraje velkou roli, a taky změna charakteru, nové životní poslání nebo tak něco. Víš, jak jsme poslouchaly ještě tu jednu verzi, kde není lass, ale "lad, that is born to be king"? :)
  Podle mě kreslíš tak nějak osobitě a to je pěkné. Tvoje kresby jsou nezaměnitelné, máš takový ten autorský rukopis. Ten je i v básničkách, ale tam ho není tak jednoduché rozeznat, možná právě proto, že jsou dovedeny k takřka úplné dokonalosti. :)
  (Btw, on je první týden školy? :D)

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlasím s Vlastou, kreslíš hrozně osobitě. Moc se mi to líbí. :)
  A ten obrázek je bezva, z toho, že písnička je původně o loďkách bych si nic nedělala. Já se do výzvy snažila namalovat obrázek na téma "Pohled vzhůru" a výsledek vypadal spíš jako mořské hlubiny. :D
  Tak to asi zkusím ještě jednou, ráda bych zrovna tohle stihla, protože se na malbu od začátku těším. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Když jsem byla malá, chtěla jsem vypadat přesně jako ta holčička (jistě, není jí vidět do obličeje, ale sakra dlouho jsem toužila po rudých vlasech a šatech hodně podobných těm jejím). A vůbec mi to přijde jako skvělá ilustrace postav z Káji Maříka (má milovaná knižní série), i když já si je vždycky představovala tak nějak po svém, a to mnohdy i jinak, než jak byly popsány, takže tvůj obrázek odpovídá spíš jen mým představám než knižní "realitě".

  D.

  OdpovědětVymazat
 4. Kreslíš stejně krásně jako píšeš :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.