sobota 25. června 2016

Haiku V

Básnické střevo
snaží se plnit slovy
znuděnou stránku.


Dnes píšu haiku,
protože se chci smířit
s opuštěným snem.

Když hvězdy svítí
na hříchy pozemšťanů,
lépe se dýchá.

Chci bloudit lesem.
Přeji si býti snem tvé
polární noci.

Noční dům hlídá
tiše a trpělivě
velký bílý pes.

Tokem dny plynou:
těžko říct, co se vrací
a co odešlo.

Pozoruji svět
skrz potrhané tkáně,
cáry své duše.

Nic není věčné
a každý čtvrtý umře.
Tak proč se snažit.

Znáhleným kličkám
osudu diví se i
věštírna v Delfách.

Není to krize,
je to spíš, jako by mi
utekly rýmy.

I'm falling apart.
Probably still not enough.
Let there be darkness.

Former outsider
on her run from the limelight
she has been given.

Nuznému davu
svléká se Antigona
bez požehnání.
Dávno je odevzdána
slepému povlávání.

Nezemě?
Ne ze mě!

.... ... .. . .. ... ....

Pár haiku, jedna tanka a pak dva zbytkové řádečky. Popravdě, ty anglické mi raději nekomentujte. Má angličtina je na špatné úrovni. Slabičně by měly vycházet, jazykové korektury si neprosím. Tanka je takové prodloužené haiku - 5 7 5 7 7. Chtěla jsem ji zkusit. Jinak, vůbec nevím, jestli se haiku mají psát jako věty, nebo jako výkřiky. Najednou si tím vůbec nejsem jistá. Tak jsem je napsala, jak mi přišla na mysl.
Nedá se říct, že bych zde poskytovala hluboký vrt do mé mysli, popravdě, občas píšu jen abych si hrála se slovy, a se mnou to nemá nic společného. Ale rýmy mi utíkají. A utíká toho víc.
Nevím, jestli má tato pomalá resuscitace tohoto blogu vůbec nějaký smysl. Ale co bych dělala, kdybych nepsala? Číst totiž moc dlouho nevydržím, a vlastně nic nevydržím dělat moc dlouho.
Tak kdybyste se cítili zahlceni inspirací, přifoukněte mi prosím nějaké rýmy. Stačí jich pár. Já už je namnožím dělením.

Užívejte léto a užívejte všechny léky, které máte užívat.
I

5 komentářů:

 1. Opět se mi tvá haiku moc líbí. Taky jsem se už párkrát pozastavovala nad tím, co vlastně má člověk prostřednictvím haiku vyjádřit a hlavně, jak si s tím poradit stylisticky. V japonštině se dost možná tenhle problém neřeší, nevím. (Vlastně by mě zajímalo, jak vypadá japonské haiku, jenže neumím japonsky.) Ale podle mě je to vlastně jedno, prostě dodrž slabiky a pak si to interpretuj, jak chceš. Já dokonce jednou psala v haiku příběh, byť by to na sebe prý nemělo navazovat. No nic.
  Ta fotka je mimochodem taky skvělá, tanku taky a ten kalambúr nebo jak se tomu říká, rovněž.

  Přeji hodně inspirace! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem se k haiku dostala částečně díky tobě a opět musím říct, že se ještě mám co učit. Sama taky přesně nevím, jestli pravé haiku jsou věty nebo jen "výkřiky", nicméně tohle tvé pojetí se mi moc líbí :)

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
 3. Mně se tvé zpradování haiku moc líbí. Říkala jsem si, že by z některých dohromady byla pěkná písnička, i když by to potom s haiku ani s tím, co to bylo na začátku, nemělo nic společného. Ale bylo by to pěkné. :)
  A ty dva zbytkové řádečky se mi moc líbí, i ty minulé. Jednou mě taky něco takového napadlo, to jsem si na tebe vzpomněla. :)
  Jinak já píšu skoro vždycky haiku jenom tak, protože mě baví hrát si se slovy, hlubší význam to téměř nikdy nemá. :D
  Jo a mám ráda tvá rozloučení, léky sice pravidelně žádné neberu, ale to léto si pokusím nějak užít.
  Měj se krásně. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Moc ráda čtu tvoje haiku. Líbí se mi hlavně první a osmé ☺.
  Asi je jedno, kolik vět tam nacpeš. V Japonsku je básníci psali do písku na pobřeží, aby je vlny zase smyly. A psali o přírodě, o ročních obdobích a tak. Proto se tam tak často objevují sakury. Nebo třeba Bašó napsal takové to známé haiku o žábě.
  Na naší škole bylo vynalezené jakési baiku - spojení haiku a bajky, ale v podstatě nic zajímavého. Já to používám jako cvičení, protože si během dne neustále zapisuju myšlenky a nápady na nějaký papíry, tak tomu prostě občas napočítám slabiky a je z toho "haiku" ☺.
  Jsem ráda, že tě to pořád baví.
  Užívám jen antidepresiva, a ty na léto vysadím, protože si ho chci užít. Takže tě nemůžu tak docela poslechnout, promiň 😺
  Měj se hezky.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.