úterý 23. února 2016

VIII. Uspávací písně

Necelý měsíc uplynul bez jediného tónu, ale Hudební výzvy se nezbavíte, to se nebojte. Pro dnešní den, polovinou zimní, polovinou jarní, jsem si připravila kolébavý článek. Možná, že ještě nejdete spát. Já vlastně také zdaleka ne, čeká mě nějaké psaní a čmárání - avšak setmělo se, melatonin se tvoří jak o život a chce to trochu zklidnit.
V tomto veskrze oddechovém článku si budete moci poslechnout některé z mých oblíbených písniček, které na mě čas od času mívají hypnotické účinky. Ovšem nebojte se. Můj vkus je poněkud zvrácený a to, co uspí jednoho, nemusí hned uspat druhého, že ano.

(A předstírejme, že jsem takový článek ještě nikdy nepsala.)

Jako první zde nemůže chybět moje oblíbená ukolébavka od Reginy Spektor. Je z alba Songs - předpokládám, že už jsem někdy zmiňovala, bez jakékoliv kritiky, že celé toto album je použitelné jako ukolébavka? Je tak milé a klidné. Když ho člověk slyší poprvé, možná neví, co si o něm myslet, a možná i poněkolikáté dovede jeho ponuře milá atmosféra přivést posluchače do rozpaků. Jelikož nechci celý článek zaplnit skladbami z tohoto alba, přidám jen odkazy: Daniel Cowman, Lounge, Bon Idée, Lacrimosa... atakdál
Mimochodem. Regina měla minulý čtvrtek, 18. února, narozeniny. To jen tak na okraj.

Lenka je skvělá. A tato písnička se mi líbí takovým mrazivým způsobem, ač je taková milá a mírumilovná. Taková citlivá hudba, řekla bych. Je těžké cokoliv napsat, protože teď jsem jaksi plná asociací a všechno ve mě probouzí všechno, takže snad jen - How I regret it's been so long, oh what went wrong, could it be something I said... Time make it go faster, or just rewind to back when I'm wrapped in your arms. 

Kate Nash a její alternativní album Girl Talk. Tahle písnička mě fascinuje tím, jak je výstižná, textem i melodií. Ležíte v posteli, nemůžete usnout, najednou vám na mysl přijdou všechny nesrovnalosti ve vašem bezprostředním okolí, ale musíte na ně kašlat, protože jinak byste se zaměstnali do rána a vůbec se nevyspali. Přemýšlíte tak dlouho, že jednou se prostě musíte smířit s tím, co máte, a usnout. Geniální.

Zdá se, že tento článek jsem naplnila svými oblíbenými zpívajícími dámami. Snad nevadí. (Právě jsem si uvědomila, že za tu krátkou dobu, co jsem přehrávala album Crybaby pořád dokola, jsem se naučila většinu textu, haha, a husitské války jsem si zapamatovat nemohla, a tak to chodí u mě v hlavě.) No, tato písnička je taková hezky klidná, v kontrastu s pár explicitními slovy v refrénu.
Celá deska Crybaby je laděná do "dětského" tónu - což se někomu může zdát zajímavé a někomu zas úchylné, obojí chápu, ale mně se to líbí - a tak má většina písniček takový ukolébavkový nádech. Tahle je jedna z těch, které považuji za svoje nejoblíbenější.

No dobře, teď už možná půjdu spát. Možná moje články poslední dobou vypadají jako čiré zoufalství. Ale filtruji nápady, a píšu si do šuplíku, a snažím se nabrat co nejvíc sebejistoty, a každé ráno doufám, že už brzy přijde jaro a mně bude líp. Třeba v tomto mezidobí ztratím i tu malou hrstku čtenářů. Tak ať. Nečekala jsem, že to někdy řeknu, ale nebudu se stresovat články na blog a nebudu se snažit být dokonalá.

Iris :V

2 komentáře:

  1. Ehm, jsem nějakým záhadným způsobem ještě pořád vzhůru, ale buď funguje můj biologický rytmus nebo tebou doporučené uspávací písničky, ale najednou zívám. :D Asi to dneska taky zabalím. :D

    Snad bude líp... :)

    OdpovědětVymazat
  2. Moc pěkný seznam! :) Reginu Spektor mám obecně ráda a tahle skladba se řadí k mým nejoblíbenějším - vlastně celé to album mám z její tvorby asi nejraději, jsem spíše na ty "klidné" skladby :)

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.