pátek 19. února 2016

Do dna

Do dna

Život mění. Nejsem sama.
Snad jen sama na dně šálku.
Sedlina je panorama.
Marně čekám na obálku.


Život není jako dříve.
Snad jen teče jinou trasou.
V hloubi tůně nevraživé
jsem jen kapkou polohlasou.

Život cení zuby. Kouše.
Odpovídá otázkami.
Slepá, v Themidině rouše
sahám na svět, v němž jsme sami.

Život. Tlení mrtvé tkáně.
Jen co vyprázdníme šálek,
dohníváme nečekaně,
bez čaje a bez obálek.

.... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... ....

Sedím na gauči a jsem mírně nervózní, neboť se chystám na ples. Je to první rok, co tam oficiálně můžu, protože bych teoreticky měla umět tančit (o tom, jak je to ve skutečnosti, jsem psala ve článku o tanečních). Tak, ještě před tím, než si začnu na přední straně hlavy vytvářet barevně vyrovnanou tvář, rozhodla jsem se zveřejnit tuto básničku, abych byla nervózní z něčeho jiného.
Ano, i lidi jako já se čas od času rozhodnou někam vyrazit. Od oběda jsem jedla jenom hořkou čokoládu.
Ach, omlouvám se. Píšu sem zbytečné věci. Prostě, tady máte básničku. Ilustrační obrázek je z mého Destrukčního deníku. A pro jistotu dodávám, píšu si jen tak pro radost ze psaní. Co se líbí mně, nemusí se líbit nikomu jinému, a stejně z toho budu mít malou, nepatrnou radost.

Dobrou noc (venku je tma jako v pytli)!
Iris :V

9 komentářů:

 1. Mně se to moc líbí, obdivuji tvou poetičnost za každých podmínek. :) Hrozně se mi líbí ta první sloka. :)
  A taky se chystám na ples. Zítra. Vůbec se mi tam nechce, ale bůhvíproč jsem se dobrovolně nabídla na pomoc v tombole. (Hm, v tom budou mít možná prsty kognitivní funkce...) Ale tak třeba si i zatančím. :)
  Doufám, že se ti ples vyvede! ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Co je Themidino roucho? :) Čistě ze zvědavosti. A jsem ráda, žes tam nakonec dala to sami. :) Líbí se mi to. A tahle fotka z destrukčního deníku taky. :D

  Doufám, že se bavíš.. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No bavila až příliš, to se neboj. .)
   Themis je řecká bohyně spravedlnosti. Má zavázané oči a v ruce váhy. Taková ta běžná socha u soudních síní. No a jestli sis všimla, má na sobě roucho, nebo prostě nějaký přehoz. Takže se jedná čistě o můj výmysl, ne nějaké ustálené slovní spojení. (Vypisuju ti to tady tak dopodrobna, protože nevím, co z toho víš :))

   Vymazat
 3. Pokaždé, když čtu nějakou Tvou básničku, říkám si, že to je Tvá nejlepší... Do doby, kdy čtu další a ona je ještě lepší.
  Držím palce s plesem, i když už je nejspíš dlouho za Tebou, ale i tak :D

  OdpovědětVymazat
 4. Mě se moc líbí druhá a třetí sloka. Nejvíc asi třetí :) A z toho obrázku mám pocit, jako by to byla ta samá básnička. Jen fixou překreslená do obloučků

  OdpovědětVymazat
 5. Moc pěkná, i když morbidní básnička. A pěkný ilustrační obrázek!
  Počítám, že už máš po plese, a že se snad vydařil.
  Pěkný den!

  OdpovědětVymazat
 6. Obrázek z destrukčního deníku je strašně krásný, i když asi nemá být krásný. To jsem na tom deníku nikdy nepochopila, většina lidí, co ty své pokroky postují na internet, se snaží, aby to bylo krásné, ale já když jsem toho zkoušela pár udělat, bylo to naprosto nechutné :D. Prostě nemůžu něco zničit tak, aby to zároveň bylo krásné. Bude to prostě zničené.

  Básnička se mi moc líbí, je to asi nejlepší básnička, co jsem takhle na nějakém blogu kdy četla, většinou mi takovéhle výtvory lidí, co si myslí, že něco umí, připadají spíš trapné, ale tohle je bomba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, děkuji, ale buď ujištěna, že já se vskutku nesnažila, aby bylo cokoliv v mém Destrukčním deníku krásné, a už vůbec si nemyslím, že něco umím. :D
   Mockrát děkuji :)

   Vymazat
 7. Nádherná báseň, ako vždy. :) Myšlienka ma veľmi oslovila, dokonca musím podotknúť, že inšpirovala.

  OdpovědětVymazat