středa 13. ledna 2016

Variace na ticho

Noc padá z oblaků
snáší se nesměle
na města z prachů cest
na města z popele


Na města bez cíle
na města vzpomínek
města, kde plyne čas
města, v nichž končí věk

Na města smutná a
na města veselá
na města bez lidí
na duše bez těla

Ticho je němý hřích
svět skrytých přiznání
měst, která zemřela
v záhybu na dlani

Den končí v tichosti
tma zvolna vkrádá se
noci si rozumí
s vadami na kráse

Tma. Klesám v kolenou
hluchý a neměnný
Ticho. Svět oněměl
zvonkohrou ozvěny
. . . . . . . . . . . . . . . .

Můj první příspěvek do (S)nové výzvy. Báseň s veršem vázaným, na téma Ticho. K interpretaci textu nemám tentokrát co říct, vlastně - posledně se mne někdo v komentářích ptal na vysvětlení určitých slovních spojení, a to se ve mně opět trošku hnulo (vzala jsem si to osobně, naštvala se nejdřív na sebe, pak na komentář, a už se mi moje minulá básnička vůbec nelíbí) a znova mám potřebu pod básně psát to, co kdysi; 
Moje básně a veškeré mé texty jsou založeny na interpretační volnosti. Nemám žádný klíč, rozklíčujte si je sami, chcete-li. Můžete si prostě číst slova, můžete si hledat významy, můžete v nich vidět cokoliv, promězamě, každý máme jiný život a jiné zkušenosti a pocity. Moje básničky nejsou svazující. Neříkejte mi, prosím, že v nich nemám správná slova, protože, ve vší slušnosti, všechna slova jsou správná, je jen na vás, vnímáte-li je negativně či pozitivně, hluboce či mělce.
Dlouho jsem si právě na tomto mnohdy až klouzajícím významu zakládala. Uvědomila jsem si, že jsem jeho pochopení začala brát za samozřejmost. Tak jen abych vás nadále nemátla.
(Rým ABCB, daktyl.)

Přeji hezké lednové dny.
Iris :V

4 komentáře:

 1. Víš, co mě njvíc štve na tom, když si přečtu tvoje texty/básně/...?
  A. Je to tak boží, že nemám chuťuž nikdy v životě psát.
  B. Je to tak boží, že mám chuť jít hned psát, ale vím, že tomuhle se nikdy nevyrovnám.
  C. Vidím z toho sebe a začnu příliš přemýšlet ("overthinking").
  Než začneš hádat, všechno je správně... no, tak mě asi štveš :D
  Mám tě ráda :)
  Marky
  P.S. Jo, mám potebu se podesat pod komentář - sedí to...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže tě štvu, nebo mě máš ráda? Jsem trochu zmatená.
   Jinak, díky, je to od tebe milé, ale neřekla bych, že moje tvorba je něco extra. Navíc, pokud kohokoliv moje básničky odradí od psaní, jsou špatné a neměly by se podporovat. Musím se nad tím zamyslet.

   Vymazat
 2. Tohle schéma se mi líbí a obsah, který jsi do něj zveršovala taky. Snad tě neurazím (nemyslím to nijak špatně), ale o předchozí básničce se určitě nemysli, že není dobrá, naopak je opravdu... řekla bych dokonalá, ale co je dokonalost, že jo. Prostě jedno z tvých nejlepších dílek. Tahle se jí, přestože se mi moc líbí, nevyrovná. :)
  (Ale to je jako posuzovat autora podle jedné jeho knížky, jako třeba Salingera)

  Jelikož se jedná o příspěvek do (S)nové výzvy, budu ho sdílet. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já si ráda hledám v cizích básničkách svoje významy. ;) Takže mi tohle vyhovuje. Ale co se týče konkrétně básně, tak se mi moc líbí.
  S tím, že odrazuje od psaní bych to nebrala tak vážně. Každý to má jinak. Já naopak, když si přečtu nějakou tvoji báseň, tak mám chuť taky nějakou napsat, protože se mi ty tvoje krásně čtou a většinou mě i inspirují. ;)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.