pondělí 9. ledna 2017

Playlist pro třeskutou zimu

Nevím, jak u vás, ale u nás se všichni klepeme zimou. Dokonce i já jsem se rozhodla zavírat si na noc okno, a to už je co říct. Ulice kloužou buď kvůli námraze, anebo vinou té hnusné hnědé břečky, tak typické pro města v zimě. Ke každé pěší cestě je potřeba přičíst přibližně dvacet procent času. Zkrátka, je to kruté  období. 
A do toho všeho přichází záležitosti jako den otevřených dveří na Technické univerzitě a na našem gymnáziu, kde se budu účastnit organizačních záležitostí; souhrnný test z kuželoseček; dějepisná soutěž, jejíž zpracování letos velice krutě odkládáme; návštěva zubaře. Prostě věci, které by se dělaly mnohem líp, kdyby bylo teplo, světlo, modré nebe, palmy, ostatně, znáte mou představu ideálního dne.
Občas se doma uklidňuji sledováním trapných reality show. Jindy, když mám na práci něco, u čeho nemůžu poslouchat cizí souvislé věty, si pouštím hudbu. Sice by se dalo říct, že poslouchám pořád ty samé věci dokola, ale v každém období jsou to tak trochu jiné stejné věci. Navíc se to tak různě prolíná - některé písničky poslouchám už od léta a na jiné jsem přišla teprve nedávno, a tak je to takové mozaikovité a vcelku pestré dokonce i pro mě.

A jelikož blog je koneckonců od toho, abych se prezentovala, rozhodla jsem se zmapovat to pro vás. Tedy tu hudbu. Třeba se na něčem shodneme, anebo se vám něco z toho zalíbí. Bude toho hodně. Doporučuji čaj a pastelky, nebo třeba večerní protahovací sestavu, anebo všechno dohromady.


Marina & The Diamonds má plno písniček, které vznikly ještě před érou alba The Family Jewels. Dlouho jsem jim nevěnovala moc pozornosti, ale nedávno jsem je znovu objevila a zjistila, že jsou vlastně skvělé. Mají takový syrovější charakter. 
Marina je pro mě velice zajímavá, protože se pořád mění - a nemyslím tím pouze album Electra Heart, pro něž vytvořila svoje alter ego (přes to jsem se taky dlouho nemohla přenést a ještě teď se mi zdá "normální" Marina jako úplně jiná osoba, než Marina "Electra Heart"). Vlastně snad nedovedu pořádně popsat, co mám těmi změnami na mysli, ale vlastně je to dokonalý tah. Každé vývojové stádium její hudby se mi líbí, každé jinak, přitom všechna stejně. Tenhle odstavec byl asi úplně na nic, pokud Marinu tolik neposloucháte.
Mimochodem, Marina Diamandis se mi zdá jako dokonalý příklad typu ESFP. Nebo spíš její hudba - melodie, texty, videoklipy. 


Francouzská zpěvačka Jain a její africké rytmy mě fascinují a nabíjí energií, i když spíše metaforicky. Taky se mi líbí její klipy. Možná taková hudba není univerzálním šálkem čaje, ale třeba někoho z vás zaujala stejně jako mě.


Tyhle dvě písničky od skupiny The Lumineers jsem si pouštěla pořád dokola na konci prázdnin, v době, kdy jsem byla dost rozhozená a navíc ještě záhadně nemocná. Dalo by se říct, že jsem spolu s nimi zahájila obrat života k lepšímu. Jen o pár stupňů, ale přece.
Dřív mě rozčilovalo všudypřítomné "Ho! Hey!", refrén stejnojmenné písničky taky od The Lumineers, ale vidíte, nezošklivuji si skupinu jen kvůli tomu, že jedna z jejích písní byla kdovíkde v reklamě.Na nové album Reginy Spektor jsem čekala od léta roku 2012. Jelikož trpělivost se vyplácí, dočkala jsem se! Na konci září spatřilo světlo světa album Remember Us To Life, a o pár dní později na mě jeho deluxe verze čekala na poště. Deluxe verze! Nemám bohužel pořádný CD přehrávač, a můj malý notebook nemá díru na cédéčka, ale i tak ty písničky znám už skoro nazpaměť. Regina je čím dál tím lepší - anebo pořád stejně skvělá?
Leonard Cohen byl, je a bude legendou. (A nevím, jak vás, ale mě vždycky hrozně rozčilovaly ty všudypřítomné covery na píseň Hallelujah. Samozřejmě, některé z těch anglických jsou fajn - ale ty české překlady jsou hrozné. Opravdu to člověka přivede k slzám, když Lucie Bílá ječí do té fantastické melodie slova jako "recept na kulajdu". Nevkusné! Ale to nic. Jen jsem to chtěla napsat, protože mě to popouzí už moc dlouho.)
...Pro mě, pro miliony dalších lidí, pro svět tak celkově.

A co vaše zimní playlisty? Co vaše zima? Je vám zima? Nebo vás zahřívá něco pěkného? Týkají se vás dny otevřených dveří na vysokých školách? Klidně mi napište, co vás napadá.

Přeji vám hezkou hnusnou zimu a hlavně ať máte zdravé krční mandle.
Iris

6 komentářů:

 1. Můj zimní playlist neexistuje, vlastně žádný můj playlist neexistuje. Jediný, koho poslouchám víceméně pravidelně, je Marina, a... nevím, proč se tak divím, že ji máš taky ráda, asi proto, že jsem ještě nepotkala nikoho, kdo by ji znal. Ale pravda je, že poslouchám pořád dokola jen asi pět jejích písniček, takže se nepovažuju za právoplatnýho fanouška nebo tak něco. Prostě jen mám ráda třeba Bubblegum Bitch nebo The Outsider a to, že neznám všechna její alba, mě netrápí. Přesto asi jde o moji oblíbenou zpěvačku, i když to možná zní zvláštně/blbě. Můj vztah k hudbě je obecně trochu divnej, ale tím tě nebudu otravovat.
  Dny otevřených dveří na VŠ se mě taky netýkají, ovšem chystám se podívat na jednu střední. Vlastně se hrozně těším na přijímačky, což ale raději nikomu neříkám. A i když se mě občas začíná trochu chytat nervozita, nějak mě ještě ani nenapadlo začít se kvůli tomu stresovat, což je asi další zvláštní věc, když máme letos povinnou zkoušku z matematiky.
  No, to je fuk, měj se fajn:)

  OdpovědětVymazat
 2. Marinu and the Diamonds poslouchám, i když tedy zhruba asi deset písniček mám oblíbených a ty točím pořád dokola. Líbí se mi, jak ji dokážeš rozebrat skrze její tvorbu. Dokázala bys to tak třeba i u spisovatele? :)

  Ty jo, teprve teď jsem si vlastně uvědomila, že Leonard Cohen je autorem Hallelujah. Já už jsem to slyšela od tolika lidí, že mi to nějak splynulo. Jestli víš, jak to myslím. Ale ten český překlad mě taky štve, je hroznej. A kulajda je mi nesympatická už podle názvu, ačkoliv jsem to ještě nikdy nejedla. :D

  Taky se měj hezky! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozebrat... tím myslíš ty okecávky? :D Neumím nikoho rozebrat skrze jeho tvorbu. Vždyť sama říkám, že moje tvorba nemá se mnou skoro nic společného.
   Kulajda mi nevadí, je to tradiční jihočeská polívka. Je v ní kopr, brambory, houby, celkem se dá jíst, i když to nepatří k mým oblíbeným jídlům. Vadí mi jen ta drzost Lucie Bílé. (Vlastně mi vadí celá Lucie Bílá... :D)
   Díky :)

   Vymazat
 3. Bezva výběr. Mám moc ráda hudební články (obecně), protože vždycky objevím něco nového. :) Jo a kéž by pastelky a čaj. Ale tak aspoň jsem si u toho vyžehlila. :D
  Marinu neposlouchám "běžně". Vlastě skoro vůbec, většinou si na ni vzpomenu tady u tebe nebo u pár lidí z mého okolí, kteří ji také znají. Možná už jsem to tu někde psala, ale přijde mi hrozně zvláštní. Od barvy hlasu po projev a písničky samy o sobě. Je pro mě taková nezařaditelná a to se mi na ní líbí. Možná, že si nějaké její písničky zařadím do playlistu. :)
  Jain jako takovou jsem neznala, ale písničku Makeba ano. To proto, že její úryvek myslím zazněl v jednom z mash-upů od L.E.J., ale to je jen taková vsuvka. :)
  Jinak nevím, jestli bych tu hudbu dokázala poslouchat delší dobu, ovšem zpracování toho videoklipu mi přijde skvělé. :)
  The Lumineers mám moc ráda. Ophelia je trochu návyková, jednou jsem ji pustila mamce a potom nám tu doma zněla pořád. :) Taky se mi líbí ty příběhy v jejich videích, ačkoli jsem si to ještě nezvládla poskládat dohromady. Vždycky mě ale bavily ty "fanouškovské" teorie pod jejich klipy na youtube. :)
  Reginu Spektor bych pravděpodobně nikdy neobjevila nebýt tebe. Byla jsem pak trochu překvapená, když jsem zjistila, že nazpívala The Call k Narnii. :D A postupně jí přicházím na chuť. Když jsem byla ve Švédsku, pořád jsem si pouštěla Fidelity a Us, ty se mi opravdu moc líbí. :)
  K Leonardu Cohenovi mám komplikovaný vztah, uznávám, že je to legenda a hudbě toho moc dal, ovšem spousta jeho skladeb a písní se mi tolik nelíbí, protože on v některých věcech spíš skoro až recituje, než zpívá. Ale to je spíš můj osobní problém než něco, co bych mohla komukoli vyčítat. :)
  A taky na druhou stranu, v jeho tvorbě se pak najdou takové klenoty jako právě Hallelujah. A taky mě česká verze odjakživa vytáčela. :)

  Můj zimní playlist momentálně sestává hlavně z písniček od The Civil Wars a Of Monsters and Men + takové střípky od dalších interpretů. :) A moje zima, jak asi víš, zima se mi líbí. A hřejí mě hlavně ty několikeré vrstvy, co na sebe každý den natáhnu, ovšem pokud mám být poetičtější, tak momentálně mě hřeje hlavně taková rodinná pohoda. :)
  Také ti přeji moc pěknou zimu, měj se krásně! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Ty jo, už se mi dlouho nikdo takhle netrefil do vkusu. Cohena jsem začala poslouchat asi týden předtím, než se rozhodl, že odejde, docela blbý.

  Zima mi je konstantně, láska mě nehřeje, ale ten tvůj playlist by mohl. Snad těch článků o hudbě bude víc!))

  (předtím jsem komentovala za špatnej profil, ups ups)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.