neděle 11. prosince 2016

MBTI ask zodpovězen

Před časem jsem vás požádala o pomoc s oživením rubriky o typologiích osobnosti. S tímto štítkem to pro mě nikdy nebylo snadné. Napsala jsem pár článků, ale tím se téma vyčerpalo, neboť bych se musela uchýlit k pouhým překladům cizojazyčných textů, a to se mi nezdá ani důstojné, ani přínosné, a vůbec, prostě nemám důvod to dělat.
Tak mě napadlo, že možná některý z mých předchozích článků mohl vzbudit pochybnosti či zvědavost, a že se vám teď pokusím osvětlit, cokoliv vám nebude jasné. Obrátila jsem se na svých pár sledujících na Facebooku a kupodivu jsem z nich opravdu dostala pár otázek. Přesněji devět. Což považuji za velký úspěch a všem vám velice děkuji.
Níže tedy najdete odpovědi. Doufejme, že aspoň trochu dle vašich představ. Kdybyste kdokoliv měli jakékoliv doplňující dotazy (a nejen ty), neváhejte a ptejte se. Přinejhorším vám prostě neodpovím.

1) Znáš nějaké dobré knihy o MBTI typologii, které by pojednávaly třeba o kognitivních funkcích apod.? (Pokud možno v češtině.)
Zkus se podívat třeba na knížky od pana M. Čakrta. Napsal jich více, většinou jsou zaměřené na MBTI typy v nějaké konkrétní oblasti, například ve vztazích nebo v zaměstnání, ale v knížkách nechybí široký úvod s vysvětlením teorií kognitivních funkcí. Je každopádně zajímavé si to přečíst česky, i když je dost možné, že se nedozvíš moc nového - zvláště pokud to máš načtené v angličtině.

2) Jakým typem by sis přála být, kdyby sis mohla vybrat? 
Tuhle otázku hrozně nemám ráda, protože to můžu posoudit stejně jen z pohledu toho svého typu. Navíc prostě nevím - nemyslím si, že by nějaký typ byl horší nebo naopak lepší než ty ostatní, to je vlastně základ toho, co se nám typologie osobnosti snaží sdělit. Možná bych ráda byla typ ESTJ nebo ENTJ, něco na popisu těchto dvou typů mě vždy... zajímalo.


3) Co odpovídáš lidem, kteří nechápou, k čemu jsou typologie osobnosti dobré? (Docházejí mi argumenty :D)
Neodpovídám jim nic, protože každému dle jeho zájmu. Mě taky nikdy nikdo nepřesvědčí, že analytická geometrie je ta nejužitečnější věc pro život, ale jsou lidi, kteří si to myslí.
Ale potřebuje-li někdo vysvětlit, co může člověku typologie osobnosti přinést, vždy zmiňuji možnost poznat sám sebe a pochopit své nedostatky i přednosti (hlavně uvědomit si, že máme obojí a ne jen jedno), a následně se třeba rozvíjet právě s pomocí těchto znalostí. Když znáte svůj osobnostní typ, může vám to pomoct i s výběrem profesní dráhy, ale také není dobré se řídit jenom podle toho - protože výjimky existují. No a ten nejlepší bonus je, když vás typologie osobnosti začne bavit.

4) Jak nás ovlivňují naše stínové funkce? :) - Barbora
O tom se odborníci stále přou a nedovedou to přesně říct. Kdysi jsem našla jedno možné vysvětlení, které se mi docela líbí. Ještě lépe je rozepsané zde. Podle teorie psychologa J. Beebe mají i čtyři stínové funkce své role, které lze vnímat jako role záporné, ale jedním z jejich úkolů je taky "kontrolovat" naše čtyři hlavní funkce.
Na druhou stranu, myslím, že je téměř nemožné nalézt v lidské mysli až tak organizovaný systém. Jiné teorie tvrdí, že stínové funkce nejsou postupně uspořádané, a to taky dává smysl, protože čtyři hlavní se postupně rozvíjí, kdežto ty stínové jsou prostě... ve stínu.

5) Je nĕjaký MBTI typ, který jsi nikdy v reálném životĕ nepotkala? - Barbora
Nejspíš INTJ. A taky ESTJ. Jinak si aspoň myslím, že s těmi ostatními jsem se setkala aspoň trochu. Považuji za zajímavé, že většina mých blízkých jsou -P typy.

6) Můžeš napsat nĕjaké informace, které často čteš, nebo slyšíš o MBTI/kognitivních funkcích, ale které nejsou pravdivé? - Barbora
Úplně nejvíc mi vadí, když někdo kognitivní funkce úplně vynechává. Samozřejmě že každý jednou začíná, a je to třeba brát postupně - ale když někdo prezentuje MBTI typologii pouze jako věc dichotomií, většinou mě popadne nutkání zakročit a většinou to i udělám (snad dostatečně diplomaticky). 
K tomu se váže přesvědčení některých lidí, že mají dva typy, nebo že mají v typu písmenko X. Je pochopitelně možné nebýt si typem jist a rozhodovat se mezi dvěma nebo více typy, ale nikdy to není definitivní typ. Ten v sobě totiž písmenko X mít nemůže, a objasňují to právě kognitivní funkce (protože dichotomický model by tuto možnost logicky připouštěl, i když jen ve statisticky mizivém množství případů).
Potom si také myslím, že by lidé zabývající se MBTI neměli brát stereotypy vážící se k jednotlivým typům tak vážně. Na jednu stranu se jedná o obrovské usnadnění určování typů - například když řekneme, že typ ISFP je umělec a ISFJ sekretářka - ale musí se s tím umět zacházet, vědět, co přesně je ten umělecký rys v osobách typu ISFP (kombinace Fi a Se) a co dělá z ISFJ sekretářku (kombinace Si a Fe). Všechno je to nadnesené.
Také je důležité podotknout, že introverze a extraverze se u Myers-Briggs Type Indicator neváže tak přímo k tomu, jestli jsme raději sami, nebo ve společnosti. Například typ INFJ se může (díky svým dvěma prvním funkcím, Ni a Fe) projevovat mnohem společenštěji než typ ENFP (ten může působit uzavřeněji díky kombinaci Fi a Ne). Opět se nejedná o pravidlo, je dobré na tohle však pamatovat.

7) Mohu si pomoci i jinými typologiemi osobnosti když určuji svůj MBTI typ? - Barbora
Existují všemožné korelace, nejznámější a nejvyužívanější je ta s Enneagramem. Já osobně ji považuji za docela opodstatněnou, ale rozhodně bych se o ni neopírala jako o hlavní nosný sloup. Otázka totiž zní: Chceš mermomocí určit svůj MBTI typ, nebo ti stačí dozvědět se o sobě co nejvíc informací, co můžeš? Z Myers-Briggs Type Indicatoru i z Enneagramu toho můžeš zjistit mnoho, když čerpáš ze správných zdrojů, ale co se korelací týče, výjimka potvrzuje pravidlo.
Co se ostatních typologií týče, žádné oficiální, potvzené korelační tabulky jsem nenašla. Je třeba myslet na to, že každá z typologií se zaměřuje na lidskou osobnost z trochu jiného úhlu, a žádná ji nedovede popsat celou komplexně, takže na nás vlastně žádné tabulky platit nemusí.

8) Ahoj, mám otázku k MBTI asku; jak se vlastně projevuje třetí kognitivní funkce?
Třetí kognitivní funkce není většinou používána tak automaticky jako ty první dvě, plně ovládat se ji člověk naučí mnohdy až v dospělosti. Také často charakterizuje to, co nás baví, co rádi děláme ve volném čase a čím se uvolňujeme. (Příklad - třetí kognitivní funkcí je Ti, introvertní myšlení. S logickými úvahami mám občas problémy, ale miluji mapy, schémata, grafy, sudoku a číselné křížovky.) Kognitivní funkce jsou skvěle popsány zde.


9) MBTI ask; co víš o tzv. "shadow typech"?

Vlastně jsem pojem "shadow type" nikde neviděla, pouze "shadow functions". Nejspíš máš na mysli typy, jejichž čtyři hlavní kognitivní funkce jsou si navzájem stínové. Co dalšího bys o nich chtěl/a vědět? Myslím, že tohle je dostatečné. Je to například typ INFJ (Ni Fe Si Te) a ENFP (Ne Fi Te Si).


Ještě jednou vám děkuji za otázky. Aspoň na mizivou chvíli jsme společně vzkřísili rubriku o typologiích osobnosti, a to je skvělé. Kdybyste na mě měli nějaký dotaz, můžete mi zkusit napsat na ask.fm, ale nevidím to moc slibně. V poslední době je to s mými odpověďmi poněkud slabší.
Zda ze mne vzejdou ještě nějaké články na toto téma je velkou neznámou. Zrovna toto je oblast, v níž se neobejdu bez interakce se čtenářem, připustíme-li, že ještě nějakého mám. Vždyť jde hlavně o lidi.
Vzhledem k tomu, že se teď nacházím v menším životním presu, popřeji vám veselé Vánoce už teď. Já je teda moc neslavím, ale je to slušnost, a já jsem slušný člověk.
A kdybyste chtěli, můžete mi napsat, jak jste na tom s MBTI typy okolo sebe vy.
Iris

5 komentářů:

 1. Já jsem za články o MBTI vždycky moc vděčná, ač to tak možná nevypadá. :) Omlouvám se, že jsem nepřispěla žádnou otázkou, mám jich vždycky spoustu, jenže je taky vždycky všechny zapomenu. Nejvíc mě toho vždycky napadne, když o tom diskutujeme s kamarádkami (no, diskutujeme, spíš já diskutuji), ale nikdy si to nezapíšu. Tak třeba příště. :)
  Nicméně, mě MBTI začalo zajímat právě díky tvým článkům, jsou výborné. :) A byly to dveře úplně do nového světa, řekla bych. Dozvěděla jsem se spoustu věcí o sobě a o lidech kolem, docela mi to pomohlo se s tím vyrovnat. :) Taky nemám ráda takovou tu otázku (teda, ne, že by mi někdy byla položena, ale co jsem tak viděla u ostatních) který typ bych chtěla být. Podle mě se to nedá určit, je to začarovaný kruh, nikdo není dokonalý.
  Je zajímavé, že máš kolem sebe hlavně -P typy, já to mám kolem sebe, co vím (a taky to může být u mnoha lidí špatně určené) spíš naopak. Samá jéčka. :) Taky mi přijde vtipný, že z asi dvaceti lidí, u kterých zhruba vím, co jsou za typ, jsou čtyři ENFP, nejmíň tři INFJ, dvě INTJ a naopak jenom já ESFJ. To totiž vůbec neodpovídá percentuálnímu zastoupení v populaci. Ale je jasné, že na tak malém vzorku se toho nedá moc zkoumat no. :D Co se týče typů, které jsem nepotkala, tak zatím nevím o žádném ESTP, ISTP a ISFP.
  A mám hrozný problém určit jednu z mých nejlepších kamarádek, Týnku. Poprvé jí vyšlo myslím INTP, ale přijde mi, že to na ni vůbec nesedí. Osobně bych jí přisoudila spíš ENFJ, intuitivní typ nejspíš bude, ale myslím si, že by na ni sedělo extrovertní cítění. Navíc se hodně věnuje dětem ve skautu skautu a pedagogice a obecně i psychologii, tak mi přijde, že by to na ni víc sedělo. Co myslíš? :)
  Taky je sranda někomu "zvenku" vysvětlovat, že přesto, že jsem ESFJ, se nemusím nutně vždycky projevovat jako extrovert. A stejně jako tebe mě štve, když někdo odmítá kognitivní funkce. :D
  Asi je ten komentář už přehnaně dlouhý, tak se zatím měj moc pěkně a také přeji pěkné Vánoce, kdybych už neměla, kdy ti je popřát. Nebo jakože aspoň pěkné volno, pokud tedy Vánoce opravdu tolik neslavíš. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě před tím než jsem našla tvůj blog, jsem se typologií osobnosti MBTI věnovala jako samouk, bohužel jsem ale v češtině neobjevila skoro žádné články, které by nebyly plné blbostí, nebo pro mě vysvětlené moc odborně. Takže jsem svoji snahu zkoumat MBTI skoro vzdala, ale potom jsem náhodou narazila na tvůj článek o kognitivních funkcích, kde jsem vše našla vysvětlené lidsky a navíc správně (což je téměř ojedinělé) a já jsem se pátrala dál. Nalákala jsi mě k hlubšímu studiu kognitivních funkcí a já ti za to děkuji, osobnostní typologie se staly mým velkým koníčkem. :)
  - Barbora

  OdpovědětVymazat
 3. S tím, k čemu co je, je to docela těžké. Nemůžeš nikomu dost dobře říct, proč je typologie osobnosti zajímavá, proč má smysl věnovat se geometrii nebo co je tak pěkného (v mém případě) na němčině a jejím zvládnutí. Důležité je, že tě to baví. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžu, tady jsem to přece vysvětlila... nebo ne? 😣 Zájem o cokoliv se dá vysvětlit.

   Vymazat
 4. Přesně nevím, jak se to má se zastoupením jednotlivých typů v populaci, takže ani netuším, jak moc se mé pozorování liší od vědeckých výzkumů a tabulek, ale mám kolem sebe spoustu lidí ESFP a ISFJ (což není příliš překvapivé, pokud se nepletu a jedná se o jeden z nejčastějších typů vůbec). Můj táta a má kamarádka (kterou jsem teda zatím nepoznala osobně, ale to je fuk) jsou ISFP, stejně jako moje dvě učitelky (u těch si ale nejsem moc jistá, jednu z nich vidím možná spíš na INFP). Pak mám, myslím, dva učitele typu INTJ. Jeden z mých nejlepších přátel se řadí mezi INTP, a taky jsem poznala minimálě jednu ENFJ a jednu ENTP osobu.

  Nikdy jsem nepoznala například ENTJ, INFJ nebo ISTP, u ESFJ a ISTJ trochu váhám, zda ano nebo ne. A určitě jsem teď na nějaký typ zapomněla.

  Já jsem dřív hrozně chtěla být extrovert, ale z toho už jsem vyrostla. Mám se ráda taková, jaká jsem, tedy INFP. I když je pravda, že by mě pořád zajímalo, jaké je to být ESFP, nebo mít Te na prvním místě. :)

  Jinak, jednu Čakrtovu knížku jsem viděla u nás v knihovně, ale zatím jsem se nějak neodhodlala si ji půjčit. Možná příště. :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.