neděle 25. prosince 2016

Haiku VII

Lusknutím prstu
alfa i omega mi
nadobro zmizí


Konec se blíží.
Zatím lze poradit jen
neluskat prsty

Máš ruce z květů
a vlasy z mořské pěny.
Chci se jich dotknout

Snažím se usnout.
V hlavě mi pořád běží
odchylky přímek

Do tmavých očí
hluboce uzavřených
ve snu se dívám

Studená místnost
Jen já a zrcadlo a
den, který mizí

Not Present Simple
but Absent Complicated
describes my life now

Ztracená jména.
Procházím ulicemi
neujasněná

Odcházíš? Mizíš?
Už nikdy nebudeme
spolu psát haiku?

Všechny své slzy
ukládám do obálky.
Moc mě to mrzí

Z okenní římsy
hodina za hodinou
stéká a kape

Llena de viento
te amo como ayer
con toda sangre

Me siento sola
sin tí, sin tus palabras,
sin sentimiento

It's been a year now
since my first cup of darkness.
I still see sparkles
when I look in the mirror
and try to go back in time.

Jednoho rána
se místo rozednění
vylilo moře.
Hledíme, ač ne spolu
do stejné beznaděje.

.... ... .. ... ....

Ode dne, kdy jsem zveřejnila poslední haiku, se určitě něco změnilo. Vlastně bych toho byla schopna vyjmenovat plno. Básničky i haiku píšu pořád, a občas se mi do toho připlete i tanka; na Vánoce jsem se dokonce dokopala k tomu, abych vytvořila malou neoficiální sbírku všeho, co jsem napsala během podzimu. (Což mi připomíná, že vánoční překvapení, které jsem vám kdysi slibovala, nemám. Nezáleželo to jen na mně, a prostě se to nepovedlo. Ale s trochou štěstí a zájmu to bude na světě už příští rok v listopadu. Těším se na to víc než vy, protože vím, co to bude.)
Mezi mé záliby stále patří procházky bez čepice, takže permanentně piju šalvějový čaj, protože to přece vyléčí všechno. Už asi měsíc nemám funkční váhu, takže se o Vánocích nestresuji tolik, jak jsem čekala. Letos jsem dokonce balila dárky. A po třídní besídce se vydala na přespříliš osobní cestu městem, kterou jsem zakončila bez noblesy. Už zase přemýšlím nad tím, jakou barvou si natřít vlasy, abych měla změnu, ale váhám, zda to nenechat na plesovou sezónu.
Můj život možná pozbyl poetičnost, ale je mi líp, než v době, kdy jsem psala poslední článek s haiku. Jenom bych to nerada zakřikla.

Užijte si dobu povánoční - období, kdy můžete spamovat instagram a nikdo vás za to nebude nesnášet.
Iris


6 komentářů:

 1. Pěkné básničky i fotka.
  Procházky se mezi mé záliby nikdy neřadily, ale teď, co máme psa, je nejspíš budu muset provozovat častěji - a taky bez čepice, jelikož teď snad ani žádnou nemám.
  Vlasy už od třetí třídy chci mít modré, ale vysvětluj mámě, že na tom není nic špatného. (I když, o prázdninách už by snad...) Ale co, stejně je teď má každej druhej :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc :)
   Já si loni v zimě nabarvila vlasy na fialovou (odezva rodiny nic moc), ale hned se to vymylo. To znamená, že existují barvy, které se vymývají, a dělají i modrou, takže by sis to během prázdnin mohla vyzkoušet, a nemělo by to žádné následky, kdyby se ti to nelíbilo. Takové barvy koupíš třeba v DM. Akorát nevím, jakou máš barvu vlasů teď - pokud vím, chytá to jen na blond nebo světle hnědé vlasy.
   (Podporuju lidi v experimentech s vlasama :D)

   Vymazat
  2. Právě, že něco smývatelného je jediná verze, se kterou bych mohla přijít domů, aniž by si někdo myslel, že jsem feťačka, a ještě pod pohrůžkou, že pokud to do září nezmizí, budu muset jít na něco normálního :D Ale teď mám něco mezi hnědou a blond, takže by to snad mohlo chvilku vydržet. (Fialovou jsem jeden čas chtěla taky, protože Jodie :D)

   Vymazat
 2. Krásná haiku. Těm španělským jsem se snažila porozumět, i když úplně nevím, jak se mi to povedlo. Nicméně anglická obdivuji, jde ti to. Na haiku je dobré, že je můžeš psát téměř o každé náladě, nejsou podle mě tak melancholická jako básničky. Jestli víš, jak to myslím...

  A propo, nový obrázek je moc pěkný. :) (tedy autoportrét :D)

  OdpovědětVymazat
 3. neskutečně krásný. jak skládáš dohromady slova, který by k sobě na první pohled složit nešly, a přeci..:)

  OdpovědětVymazat
 4. Haiku ve španělštině, páni. Novej level respektu. A slzy v obálce ke mě promluvily.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.