úterý 17. května 2016

XI. Písně svatební a pohřební

Není to vyloženě pohřební nálada, a svatební už vůbec ne. Jen už dlouho nebyla hudba, a taky bych se měla učit něco o nějaké středověké reformaci, takže přichází ideální doba na spontánní shit článek týkající se věcí, které by měly být vážné!
Možná jsem trochu přísahala, že Hudební výzvu budu dělat spořádaně, urovnaně a popořadě. Pokud tento blog sledujete, víte však, že můj systém má k systému daleko, a tak dnes se na řadu dostala dvě témata, jež jsem scukla dohromady, brzy se dovíte proč; písnička, kterou chceš na svojí svatbě, a písnička, kterou chceš na svém pohřbu.

Je to prosté. Když jsem se nad těmito úkoly zamyslela jednotlivě, byl zřejmý jistý nepoměr. Zatímco písní na pohřeb mě napadala celá řada, svatební ne a ne vymyslet ani jednu. Snad je to efekt toho, co mi bylo nedávno vytknuto - Víš Terko, kdybys pořád nemluvila o tom, že budeš mít kočky a umřeš, bylo by to lepší.
Popravdě, já si na oficiality moc nepotrpím. Až mě budou pohřbívat, budu mrtvá a bude mi naprostej fuk do toho, kam mě hodí nebo co mi k tomu budou zpívat. A svatbu nejspíš nikdy mít nebudu, a i kdyby, stejně mi na varhany nebudou hrát současný pop.

Znám pár písniček, které mi z všemožných důvodů evokují svatební atmosféru. Jednou z těch, u nichž je to zřejmější, je optimistická skladba jménem We Will Not Grow Old, od Lenky, australské interpretky s pár českými kořeny.

A touto písničkou bych někdy, podprahově, třeba ve spánku, ujistila poměr s tou (prej) drahou polovičkou. Myslím, že sdělení písně je jasné - love me or leave me! Asi se mi právě povedlo utéct od tématu, ale tak co, nevadí, a koneckonců, mohlo by to hrát i na nějaké svatební party. Tyhle swingové písně se mi hrozně líbí, i když jich znám jen pár. (Zrovna tuhle Regina Spektor nazpívala jako část soundtracku k seriálu Boardwalk Empire.)

A teď pojďme na ten pohřeb, ať není tenhle článek moc dlouhý.
Jak jsem již zmiňovala, je mi vážně jedno, co mi zahrajou na pohřbu, nebo jestli vůbec něco. Klidně ať to jsou třebas Céčka od Michala Davida, řekla bych, že ani ty by mi nepomohly vstát z mrtvých. Ale ve svém playlistu jsem narazila na jednu skvělou píseň o pohřbu a umírání. Od koho jiného, než od mé oblíbené Sóley, žijící na vzdáleném a pochmurném Islandu!

Russian Red mám vážně ráda, zpívá s lehkostí a tak... slunečně (jak by taky jinak, když pochází z mého oblíbeného poloostrova). Písnička Cigarettes asi není vyloženě pohřební, ale celá se mi zdá naprosto skvělá a hezky smutná a zobrazující život, ač trvá jen dvě minuty.

getting older's not been on my plans
but it's never late, it's never late enough for me to stay
'cos I'm wasting time, I'm wasting money again
and all the cigarettes that I have never smoked
and all the letters that I have never sent...

Může se stát, že zemřu nějakým hloupým způsobem. V takovém případě si prosím na pohřbu zahrát tuto duchaplnou píseň, která může být jak návodem, tak varováním - ať si ji každý přebere po svém.
Hru Dumb Ways To Die jsem hrála jen chvilku, ale tahle písnička se mi od prvního poslechu zdála prostě geniální.

Byla bych schopna vymýšlet pohřební písně ještě dlouho, ale kdo by to poslouchal, že ano. Popravdě nevím, zda můj život stagnuje, nebo se řítí do neznáma, ale to tady nebudeme řešit, to je jen vedlejší důvod toho, proč mi tento článek tak dlouho trval. Jinak, veletrh Svět knihy, zmiňovaný v článku předchozím, jsem zvládla. Zvládla jsem dokonce i přestoupit v metru. Konečně si připadám jako velká holka.
Těžko říct, kdy se v následujících dnech ozvu. Příští týden tady nebudu, a nejsem moc vzorná blogerka, takže nejsem schopna nic přednastavit. Uvidíme. Zatím se mějte. A mejte.
I.
(Jmenuji se Tereza, kdybych se ještě někdy někomu musela představovat.)

4 komentáře:

 1. Dumb ways to die je fakt geniální! O čem že to byla ta hra? (Vím, že mi o ní říkala nebo mi ji možná ukazovala.)
  Doufám, že tvá (ne)pohřební nálada už je pohřbena. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlasto, asi jsem to nenapsala dost jasně, ale pohřební náladu jsem neměla a proč bych pohřbívala tu nepohřební!
   Ta hra je o tom že zachraňuješ panáčky z nebezpečných situací, nic duchaplného. :)

   Vymazat
 2. Hned mě napadlo, že sem dáš About your funeral, ta je skvělá :) Líbí se mi, že není depresivní. Vždycky mám chuť tancovat, točit se, nějak mě uklidňuje.. Možná bych ji pustila i na svatbě :) docela bizarní myšlenka.
  Swing hlasu Reginy Spektor opravdu sluší. A We will not grow old je od Lenky asi má nejoblíbenější. Ještě Two je hezká.
  Mě jímá hrůza jen z přestupování z šaliny na šalinu, je to mému životu nebezpečné.(dump?):D

  OdpovědětVymazat
 3. Já tyhle výzvy moc ráda čtu a vcelku ráda také vymýšlím, ovšem psát je, to mi moc nejde.
  Co se týče svatební písně, popravdě netuším a ta pohřební? O té radši vůbec nepřemýšlím! Každopádně ze zmiňovaných znám a mám ráda Lenku :)

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.