neděle 22. května 2016

Enneagram a já

Pamatujete si ještě na tu dobu, co jsem tento blog zahlcovala články o všemožných typologiích osobnosti? Tenkrát to byl hlavně Myers-Briggs Type Indicator, čemu jsem věnovala prostor a čas; články točící se kolem kognitivních funkcí a mělkých charakteristik všech šestnácti typů mě sice bavily psát, ale ve výsledku nikoho nezajímaly a jednou mi bylo dokonce "vtipně" řečeno, že je to pěkná blbost. Tak jsem se rozhodla, že s tím přestanu otravovat své hmotné i virtuální okolí. Co mi však zůstalo je tumblr a profil na Personality Café, a také nějaký ten zájem, ač utlumený, a tak jsem se po chvíli začala nořit znova, trochu letměji a náhodněji. A vylovila jsem, světe div se, mimo jiné právě enneagram.


O této nepříliš známé typologii jsem už jednou psala. Ale jelikož nepředpokládám, že mám tolik věrných čtenářů, kteří si pamatují nějaký zapomenutý článek z března, shrnu, co je potřeba.
Enneagram je typologie osobnosti, jež se zakládá spíš na ezoterii, než na seriózních psychologických výzkumech, čímž se liší od MBTI, CANOE, socioniky a podobně. Vlastně nikde nemůžu dohledat, kde se enneagram vzal, a kdo ho přetransformoval do dnešní formy. Snad pochází z Řecka a zakládá se na kdejakých tradicích, a v 19. století, s boomem spiritistických seancí a čtení z dlaně, se enneagram pomalu začal vracet na scénu. Popravdě mi dost vadí, že nevím přesně, odkud to přišlo, a tak to nedokážu brát tak vážně, jako ostatní, věděcké typologie osobnosti. Jakmile se ale na enneagram vrhli přívrženci Jungova učení, nabralo to serióznější směr, a už to není jen nějaká ezo bublina, ale typologie s korelacemi a s jistou, řekněme, psychologickou formou. Ačkoliv nelze enneagram využívat k diagnostice, pochopitelně.

Enneagram je devítiúhelník. Tedy ne tak docela - jak vidíte na obrázku, je to spíše takový klikyhák s devíti vrcholy. Každému vrcholu je přiřčeno jedno číslo a zároveň i osobnostní typ. Typy jsou rozděleny třikrát po třech, do sekce břicha (8, 9, 1), srdce (2, 3, 4) a hlavy (5, 6, 7), podle toho, zda jste typem prapůvodně přijímajícím, odtažitým či odmítajícím. Každý typ má svůj základní strach, jemuž se podřizuje, vyhýbá a s nímž bojuje celý život. A to je asi to hlavní.

Každý z devíti typů má svůj archetyp, protože bez archetypů by to nešlo. Archetypy jsou pojmenované i v češtině, ty na obrázku jsem si přeložila a adaptovala sama, aby se mi nezdály tak matoucí, ale možná, že se mi povedl opak, kdo ví. Když si z jakéhokoliv internetového či knižního zdroje přečtete charakteristiky typů, je dost možné, že se nenajdete v žádném, protože se jedná o velice typická a vyhrocená slova. To vám ale řeknou jen zřídka. Neklesejte na mysli, neb každému typu náleží jedno ze dvou křídel, tedy, váš typ se může více přiklánět k jednomu z typů sousedních. Při zkoumání popisů povah na to tedy pamatujte, abyste nebyli tak zmatení a zklamaní, jako já. Některé charakteristiky jsou navíc překvapivě negativní, tedy, na rozdíl od MBTI si můžete připadat po jejich přečtení dost hrozně. Pozitivní stranou je, že žádný typ není této kritiky ušetřen, všichni jsou stejně hrozní.

Jednička je perfekcionista. Spořádaný, vždy na čas, neúplatný, opravuje to, co je špatně, ať už fyzicky nebo morálně. Tak trochu pedant. Jeho hlavní slabostí je strach z nedokonalosti.
Dvojka je přítel, pomocník. Odevzdaný druhým. Potlačuje svá vlastní přání na úkor těch cizích, vždy poradí, pomůže. Tak trochu vlezlý manipulátor. Bojí se, že zůstane nemilován.
Trojka je vítěz. Žene ho touha po úspěchu a kariérním postupu a uznání ostatních. Má své cíle, za nimiž se žene. Tak trochu bezohledný kariérista. Má strach z neúspěchu.
Čtyřka je umělec. Velký individualista, sněhová vločka, žijící ve svém vnitřním světě. Tak trochu mermomocí jedinečný pozér. Děsí se toho, že by nebyl originální.
Pětka je vědec. Tiše sedí a pozoruje, co jen se pozorovat dá. Analyzuje a nezasahuje. Tak trochu asociál, který nerad vyjadřuje své city. Bojí se intelektuální neschopnosti.
Šestka je loajalista. Věrný, spolehlivý, tolerantní. Také je skeptik a každou odpověď si vyvrací další otázkou. Tak trochu paranoidní vyděšenec. Bojí se nejistot a bojí se strachu.
Sedmička je nadšenec. Carpe diem, dokud žijem. Své pochybnosti skrývá za veselou slupkou, až z ní nakonec nevykukuje vůbec nic. Tak trochu marnivec. Bojí se svého vnitřního světa.
Osmička je vedoucí. Beze strachu se pouští do jednání s lidmi, a s ničím se nepáře. Má silné názory a raději, než aby autoritu akceptoval, se jí stává. Tak trochu bezcitný tvrdohlavec. Má strach z toho, že mu ostatní ublíží.
Devítka je mediátor. Má rád kompromisy, jeho život je kompromis. Nerad se hádá a nenoří se příliš hluboko do tématu. Tak trochu nevýrazný nudný patron. Obává se konfliktu.

Dlouho jsem nad enneagramem dumala a nemohla se v něm najít. Dělala jsem si všemožné testy až do zblbnutí, až jsem zpochybnila většinu svých znalostí sebe a svého nevalného charakteru. Mám toho v sobě plno: puntičkářství jedniček, vlezlost dvojek. Jsem ctižádostivá jako typická trojka a nepochopená jako čtyřka. Stejně jako pětkám, ani mně nejdou mezilidské vztahy, a se šestkou sdílím strach a potřebu být vedena. Chápu veselou obálku sedmičky. Jsem tvrdohlavá jako osmička a pasivní jako devítka. Tak nevím...

Právě když jsem to chtěla vzdát, že tedy typy lidí ve svém okolí určit dovedu, ale já asi žádný nemám - právě tehdy jsem si vzpomněla na své první setkání s enneagramem. Ještě než jsem se začala všemožně testovat, padla mi do oka základní charakteristika typu 6. Rozhodla jsem se tedy přenést se přes všechny korelační tabulky, které mi vyvracely kombinaci mého MBTI s typem 6, a zapátrala po příslušných konverzačních vláknech na Personality Café. Dokonce jsem se i s někým radila, i když jen tak symbolicky. Nakonec jsem došla k názoru, že typ 6 s křídlem 5 nejspíš doopravdy vystihuje můj život, moje starosti, strachy, věci, kvůli kterým mě lidi nesnáší, a věci, které jim na mně nevadí.

Vzhledem k tomu, že většina testů mi vyhazovala jako výsledek typ 4 (následovaný typy 6, 5 a 1), pohledala jsem i cosi o tom, jak je od sebe rozlišit; povím vám, když se na enneagram podíváte do hloubky, zjistíte, že to, co jste si na začátku svého výzkumu přečetli v chytré knize, jsou ve skutečnosti jen hrubé obrysy, a že mezi jednotlivými typy se mnohdy nachází jen malé mezery. Zvlášť když se rozhodujete, co je typem hlavním a co pouze křídlem.

Popravdě, tím, že jsem našla svůj typ, rozhodně netvrdím, že se mi podařilo dokonale ovládnout enneagram. Přečetla jsem si sice něco o sobě, zaradovala se, že se mnou aspoň něco soucítí, a trochu se zamyslela nad tím, co se sebou udělat - ale nechci-li se spokojit s málem, čeká mě velký ponor pod špičku ledovce. K enneagramu se totiž řadí ještě něco, čemu se říká instinktivní (nebo instinktuální) varianty, a trojtypy.

Trochu jsem k tomu už přičichla. Je to kopa teorie, v praxi to však znamená to, že každý typ se dělí na dva podtypy s křídly, každý podtyp na tři instinktuální varianty - sp, self preservation, sx sexual, so social, a pak jsou ještě trojtypy, tedy, z každého ze tří oddílů enneagramu vám náleží jeden dominantní typ. Takto rozvedený kód typu může vypadat například takto: 6w5 so 641.

Aby to nebylo tak snadné, instinktuální varianty máme každý dvě, jednu hlavní a jednu vedlejší. Navíc každý typ v našem trojtypu má své vlastní křídlo. Takže to, co bylo v prapočátku jedno číslo, vypadá ve výsledku třeba takto: 6w5 so/sp 6w5-4w5-1w9. Což vás může vyděsit, a naprosto to chápu, protože na mě je to také dost složité, ale na druhou stranu to potvrzuje to, že v sobě máme rysy několika typů. (Popravdě, teď si vůbec nejsem jistá, jestli dva typy v trojtypu můžou sdílet jedno křídlo - vážně bych na vás nerada chrlila hlouposti, ale proč by nemohly, že.)

Velice ráda bych řekla, že vám poradím, ale bohužel, trvalo mi dlouho pomoct sobě samotné, takže se necítím jako spolehlivý rádce. Jen jsem vám chtěla napsat něco za života, ale sami vidíte, že se to zas zvrtlo. Na konec snad jen - můžeme tedy enneagramu věřit? Do jaké míry ho brát vážně? Myslím, že je pěkné se v něčem najít, a něco na tom bude. Na rozdíl od MBTI a socioniky, které se zakládají na kognitivních funkcích, s nimiž jsme se narodili, je hlavním bodem enneagramu naše dětství a věci, které nás ovlivnily. Hledání vlastního typu v enneagramu může být snazší, ale zároveň nad ním lze trochu víc polemizovat. Na druhou stranu, enneatyp bývá snadné vypátrat v cizím chování, poté, co do toho trochu víc nahlédnete.

Například já jsem šestka, která u sebe neustále nosí taštičku první pomoci se základní výbavou léků, kdyby se náhodou někde něco stalo. Za mnou se chodí pro ibalginy a kapesníčky, protože nikdo jiný je nemá. Lidé se mi posmívají, že jsem jak stará babka, která si před odchodem z domu raději pětkrát překontroluje, jestli je zavřený kohoutek, vypnuté topení a plyn a zhasnutá světla, aby náhodou nenesla zodpovědnost za něco v nepořádku. Autority buďto respektuji plně, nebo jsem s nimi ve při - ale spíš se snažím o tu první možnost, protože nerada kdekoliv působím jakoukoliv kontroverzi. Když se loučím nebo plánuji, nezapomínám dodat "Jestli se toho tedy dožiju"...
Každá šestka balancuje mezi stádiem fobickým a kontrafobickým, a já také. Bojovat odvahou proti strachu? Nebo bojovat strachem proti neuváženým rozhodnutím, které přináší přílišná odvaha? (Nutno říci, že u většiny šestek převažuje spíš ta fobická fáze.)

Na Pinterestu jsem našla odkaz na jednu stránku, která se zabývá enneagramem, a mimo jiné jsou tam k nalezení články o tom, jakým způsobem se jednotlivé typy projevují, když si píší blog. Předkládám odkaz na typ 6, ale proklikáte se tam k většině typů. Musím říct, že to sedí snad až moc.

Korelačních tabulek, které v tomto článku zmiňuji odshora až dolů, existuje nepřeberně mnoho. Vypadá to nějak takhle. Každá obsahuje trochu jiné informace. Ale v základních bodech se shodují - například že charakteristika typů INFP a 8 si dost odporují, podobně jako ESFP a 5. Výjimky se ale najdou vždy.

Zdroj

Uf, vidíte, co se stane, když se snažím psát články za života. Nevadí. Rozhodla jsem se vydat článek ještě předtím, než odjedu, protože co kdybych se už nevrátila. Vlastně nevím, co bylo dnes mým cílem - stačí jen doufat, že mi textový editor oznámil všechny překlepy a že jsem to vysvětlila aspoň trochu pochopitelně, když už jsem se dala do vysvětlování. Dotazy můžete vznést i položit, netuším však, kdy a jak na ně budu schopna odpovědět.

Enneagram Type 6-The Loyalist (Usually--but not always--corresponds with ISFJ, ISTJ, & INFJ):
ZdrojPřeji hezký konec máje.
I

6 komentářů:

 1. O enneagramu jsem už četla u tebe (věrný čtenář 8-)) a vím, že jsi mi snad i posílala odkazy na nějaké testy. Možná jsem si je dělala, ale moje výsledky se stejně test od testu liší, nedokážu říct tak úplně proč. Možná že je vyplňuju dost podle nálady, nebo prostě ještě nejsem dotvořený člověk, nebo je to na každé stránce nastaveno jinak. :)
  Budeš mi věřit, když prohlásím, že s trochou nadsázky se bojím úplně všeho, čeho se jednotlivé typy bojí? Neúspěchu, osamění, neoriginality, sebe samé, ... V tuhle chvíli se však nejvíc cítím na dvojku. A určitě mám v sobě kus trojky. Naopak si nemyslím, že jsem šestka, tedy po většinu času. No, fakt se to nedá jednoznačně určit.
  Zase to máš moc hezky nakreslený. A znáš můj názor na tvé MBTI články, jejich obsahy i odstranění. :)

  Doufám, že ten týden nakonec bude aspoň z nějakých ohledů pěkný. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Náhodou, mně to MBTI MOC bavilo! :) Cože, tys ty články smazala? Ale to nééé, já je chtěla pořádně studovat!

  Promiň, ale do enneagramu se pouštět nebudu, vypadá to složitě a jsem plně spokojená se svým INFP z MBTI typologie. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ani nemusíš, je mi jasné, že z tohohle nebude nadšený každý :)

   Vymazat
 3. Myslím, že jsem se našla hned. Asi jsem dvojka. Když jsem si to četla poprvé, hned jsem si to myslela. A potom jsem v tabulce zjistila, že nejvíc lidí s MBTI typem ESFJ (asi můj typ) je v enneagramu dvojka. Takže to asi bude pravda. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Občas mě baví něco takovýho si udělat, už jenom proto, že v těhle testech každýmu vždycky vyjde něco, co na něj aspoň trochu platí, ale jinak to beru prostě s rezevnou. Ale taky mi to náhodou docela sedí, haha.

  OdpovědětVymazat
 5. Omlouvám se, že komentuji tak pozdě, měla jsem pocit, že už jsem to udělala a ono ne. A potom jsem na to zapomněla, přiznávám.
  Já bych podle testu, který jsi tuším zmiňovala v některém ze tvých minulých článků o MBTI, měla být dvojka. Řešila jsem mé odvěké dilema ESFJ/ISFJ a říkala jsem si, že by mi Enneagram mohl pomoct, to jsem ještě nevěděla, že ESFJ a ISFJ jsou často ve stejném "ennea-chlívečku". :)
  Jinak bych ale řekla, že ta dvojka docela odpovídá, i když si často připadám, že nepomáhám dost. Že bych mohla ještě víc. Ale strach na mě sedí a vlezlá taky jsem.
  Ačkoli, jak psala Vlasta, taky mám pocit, že sdílím strachy prakticky se všemi typy.
  Nevím, jestli se budu pouštět do těch podtypů a křídel a tak, protože to vypadá vážně složitě, ale třeba se někdy budu nudit. :)
  Jinak co se obecně týče osobnostních typologií a hlavně MBTI, jsem moc ráda, že jsem na to tady u tebe narazila, protože mi to tak nějak "zvětšilo svět". I když mám teď tendenci všechny zkoumat a loudit z nich čtyři písmenka výměnou za to, že jim povím, jaká Disney princezna jsou. :D
  Měj se hezky!
  P.S. Hrozně se mi líbí tvoje diagrámky. :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem. Diskuze je moderovaná.