pátek 5. února 2016

VII. Písničky, které znám nazpaměť

Učit se věci nazpaměť mi nikdy nedělalo moc velký problém. Čím bezvýznamnější záležitosti, tím líp; jako malá jsem uměla hlavní města světových států, jako když bičem mrská (protože jsem nechodila do školky a měla času nazbyt). Dodnes umím básničku, kterou jsem kdysi recitovala na španělské recitační soutěži. Na druhou stranu, nedokážu si zapamatovat druhy žahavců a často se stává, že vás na ulici nepoznám, protože si prostě nevybavuji vaši tvář.
Možná je to díky levé mozkové hemisféře, která u mne nejspíš dominuje i přes to, že jsem levák - prý je to možné. Nebo díky mírně převažující maskulinitě mého mozku. Ať už jsou důvody jakékoliv, texty písní mi zabírají místo v mozku už co začínám rozum brát. Doma mám nespočet sešitů s vypsanými texty, a kdybych se přiznala s tím, co všechno umím odříkat zpaměti, asi bychom si všichni klepali na čelo.
Dost už chlubení. Pojďme na hudbu.


Tuhle písničku jsem milovala, když mi bylo takových jedenáct, dvanáct let. Oficiálně jsem si asi třikrát přepisovala její text a dokonce mám jedno kompromitující video, v kterém ji zpívám - akorát teď už u něho nejde přehrát zvuk (i tak je dost vtipné pozorovat obličejové výrazy svého dvanáctiletého já, nikdy jsem to nedokoukala do konce). No, k věci; je to jedna z mála písní mého dětství, které se mi líbí i teď. Včetně klipu. A umím ji nazpaměť. Ona totiž není vůbec těžká na zapamatování.

Filmové zpracování muzikálu Bídníci je jeden z mála filmů, které můžu vidět kolikrát chci a nikdy mě neomrzí. (Jinak totiž moc filmový typ nejsem a neviděla jsem ani ty základní "klenoty", které prý všichni musí vidět, jinak nežijí.) Když procházím menší krizí existence, dvakrát nebo třikrát si poslechnu tento soundtrack a hned je mi trochu líp, protože si většinou zpívám, ač velice, velice mizerně (jak výstižné). Tahle písnička je asi nejznámější, a je prostě skvělá, a už jsem vám někdy říkala, že inspektor Javert mě dojímá asi nejvíc?
Co se Les Mis týče, ještě dokážu odzpívat zpaměti Red And Black. I když je trochu... schizofrenický pocit zpívat za celé ABC Café. A co teprve One Day More.

Písnička Buy The Stars je dle mého názoru přímo kosmická. Poslouchala jsem ji jednu dobu tak často, že jsem se ji úplně naučila nazpaměť. All my life I've been so lonely, all in the name of being holy. Mám ráda Marinu a všechna její hudební stádia, i když si nemůžu pomoct - Marina éry Electra Heart je pro mě skoro jiný člověk než Marina z Family Jewels a Marina z Froot. Obě jsou skvělé, ale každá jinak, rozumíme si? Tato píseň má skvělý text, a to je jeden z důvodů, proč mi tak nenásilně vlezla do hlavy.

Tím, že většinu písniček od Reginy umím zpaměti, se nechlubím. Mohla bych mít v hlavě mnohem důležitější věci, třeba středověké letopočty nebo triviální názvy sloučenin křemíku. A ani mi není k ničemu užitečné umět odříkat kdejaký neznámý song; ale už to tak prostě je. Tuhle písničku jsem vybrala, neboť se domnívám, že by se vám mohla líbit. Tak schválně, jaké máte oči?
But those with blue I shouldn't trust cause I myself have blue. You fall for them so easy, you think you see right through. You take a leap, thinkin' blue water is deep, when suddenly it's just grey rain. Then puddles at your feet, they freeze to dirty ice but somehow they melt back to clean blue water once again, confusing. Blue eyes, they change like the weather, blue sea, blue sky, blue pain. I wouldn't trust my own blue-eyed reflection, as far as I could throw that mirror...
K vlastnímu podivení musím konstatovat, že tyto hloupé generalizace už několikrát dokonale platily na muže v mém okolí. A jaké máte oči, když je zavřete?

To by bylo pro dnešek všechno. Z věšení ha hrazdu mě bolí ruce, takže se kymácím po bytě jako tyranosaurus rex. Dnešním dnem mi, prakticky vzato, začínají jarní prázdniny, a je mi trošku líto, že už několik let nebylo na jarní prázdniny jaro, ale co se dá dělat. Práce mám dost, každopádně se však pokusím aspoň něco napsat.
Máte taky písničky, které umíte nazpaměť?
Děkuji za pozornost.
Iris :V

5 komentářů:

 1. Jů, tři ze čtyř písniček znám a překvapivě taky umím zpaměti! :3 Tu čtvrtou se, předpokládám, brzy naučím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. All this me jsem objevila teprve včera, když jsi mi to poslala, takže ty zbylé. Do you hear the people sing, Silly Eye Color Generalisations a Buy the stars. :)

   Vymazat
 2. Nazpaměť umím jednu japonskou písničku, pár českých, ale hlavně dost písniček od Enyi :D

  OdpovědětVymazat
 3. To jsme na tom stejně, taky si pamatuju kdeco. A kolikrát si začnu něco zpívat a zjišťuju, že to znám nazpaměť i když jsem to vůbec netušila. Právě třeba to All this time, naposledy jsem ji slyšela pár let zpátky, jako malá jsem ji měla ráda a jak jsem si ji teď pustila, text jsem z hlavy vytáhla a jedu :D. Bídniky šíleně miluju, souhlasím že film je úžasný! A soundtrack mám dooost naposlouchaný. Marina taky patří k mým oblíbencům a dovoluji si tvrdit, že většinu jejích písniček nazpaměť znám, tuhle zrovna ale ne, tu jsem slyšela jen parkrát.. ale krásná je. Jinak ano, v éře Electra Heart je z ní úplně jiná osoba, ale to byl právě záměr, Electra má být alter-ego Mariny.

  Reginu Spektor neznám a v životě jsem o ní neslyšela.. o.O

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.