neděle 6. prosince 2015

I. Moje oblíbené písničky

Vzpomínáte si ještě na Třicetidenní písničkovou výzvu? Možná se vám vybavuje, že jsem se ji pokoušela splnit na svém předchozím blogu, a možná si také pamatujete, že jsem si upravila pravidla tak, že z původní výzvy už zbyla jenom témata. A jelikož jsem to tenkrát vzdala, rozhodla jsem se pustit se do toho znova.
Tak... pozvolna. Protože opravdu není možné dodržet termín stanovený názvem a každodenně psát jeden úkol. A také si dovolím vynechat ty negativní body, protože popravdě ani moc nevím, jaké písničky nebo interprety nesnáším. Takže si zase zadání hodně personalizuji. Můžete se těšit na plno písniček, které jste už možná někdy slyšeli, a třeba taky na pár skladeb, které už nikdy znova chtít slyšet nebudete (to, jak se liší hudební vkus člověk od člověka, je poměrně fascinující).

Tak abych to moc dlouho neokecávala, tohle je první úkol mé modifikované hudební výzvy. A hned napoprvé budu věrná svým starým zvykům a nespokojím se s jedním příspěvkem. Copak můžu vybrat jen jednu nejoblíbenější písničku? Neřekla bych. To by se ty ostatní urazily.

Tuhle písničku mám ráda, protože je na první poslech taková klidná, ale když se do ní zaposloucháte a třeba se podíváte na text (i když textu je docela rozumět), můžete si ho interpretovat na několik způsobů, z nichž ani jeden nejspíš nebude klidný. Taky jsem si kdysi někde, snad v komentářích na YouTube, četla, že tahle píseň je tak trochu parafráze na Orwellův román 1984, a od té doby to tak taky vnímám, protože to sedí. Ale i bez znalosti této knihy se mi píseň líbila.


Tuhle písničku mám ráda, protože mi připadá jako umělecké dílo. Možná to zní trochu pateticky; ale je taková velkolepá a zároveň jemná, je v ní plno melodií, jichž se chytit, takže na první poslech možná může vyznít trochu chaoticky. A zajímavé je, že když se zaměříte na text, najdete v něm mnoho frází nebo slovních spojení z ostatních písní od M&TD. Význam textu se dá taky interpretovat na více způsobů. Třeba já ho jednou napasovala na svou čtvrtou kognitivní funkci.

Ve vážné hudbě se moc nevyznám, ale mám hrozně ráda klavírní skladby. Klavír je můj oblíbený nástroj, i přesto - nebo právě proto - že na něj neumím hrát a vždy, když jsem se o to pokoušela, jsem ztroskotala u synchronizovaného hraní dvojručně.
Klavírní skladby mám nejradši, protože jediné, na co se při jejich poslechu musím soustředit, je klavír. A úplně ze všech nejraději mám Poem od Zdeňka Fibicha. K téhle skladbě mám citové pouto. I když, jak jsem se už dneska jednou obávala, zním pateticky.
Taky se mi hrozně líbí, když jsou k videu noty.

Tak to by byl první díl mé modifikované hudební výzvy. Kdy můžete očekávat příští, to zatím nevím - a vlastně nevím, kdy můžete očekávat cokoliv dalšího. Ale budu se snažit nenechat to tady umřít.Mějte se hezky.
Iris :V

3 komentáře:

 1. Tady tu výzvu/tag jsem na blog psala už několikrát, vždycky do jednoho článku a pokaždé s alespoň ročním rozestupem... připomnělo mi to, že jsem ji už zase pěkně dlouho nezopakovala, to se člověk vždycky zasměje u těch starých dílů... :D
  A vybrat jen jednu nejoblíbenější písničku, to je vždycky o nervy, když pak poslouchám nějakou jinou, tak mívám pocit, že jsou na mě ostatní uražené, že jsem nezmínila je. ...Ehm, je možné, že si myslím, že by na mě byla písnička naštvaná? No, raději to nebudu dále rozvádět. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Stejně nevím, jestli bych chtěla poslouchat písničky, co nemáš ráda. Vlastně by se jim dělala reklama a to je asi blbost, ne? :D
  Nicméně, poslechla jsem si Reginu Spektor - na slova jsem se soustředila jen tak povrchně, přesto na mě píseň udělala dojem. Stejně jsem 1984 ještě nečetla. :) Numb od Mariny and the Diamonds je opravdu velkolepé, tady jsem opravdu sledovala text a užívala si tu hudbu, ten hlas. Divím se, že jsem na tuhle písničku ještě nenarazila.
  A klavírní skladby mám taky ráda. Ráda poslouchám klavírní skladby toho, co hraju na lesní roh. :) Zdeňka Fibicha jsem ještě nikdy neposlouchala, ačkoliv jeho jméno mi něco říká. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já si nemůžu pomoct, ale ta první písnička mi připadá...smutná. Asi. Taková, že bych na ni musela mít určitou náladu, ale pěkná je. ;)
  Ta druhá - Numb, se mi moc líbí. Zpěvačka má opravdu zajímavý hlas a taky ho zajímavě používá, navíc ta rozmanitost melodií je opravdu krásná. :)
  A klavírní melodie mám také ráda, sama na klavír hraji, i když dost špatně. Respektive umím hrát. Ale na to, jak dlouho se to učím, to není nijak velkolepé. :D
  Ovšem o něco víc, asi že klavír je pro mě takový víc familiárnější, mám ráda smyčce. jsem přesvědčená, že na housle, či jiný smyčcový nástroj se asi nikdy nenaučím hrát, a o to víc se mi líbí ten zvuk. :)
  Jinak tě obdivuji, že jsi zvládla vybrat jenom tři písničky. Sice chápu, že v zadání byla jenom jedna, ale já bych nezvládla ani jednu, ani tři. Já vlastně ani moc nevím, které písničky jsou mé oblíbené. Asi ty, které si natolik zamiluji, že si je nahraji do mobilu. Jenže těch je 491. :D

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.