neděle 25. října 2015

Jak začít s MBTI

Když jsem se začínala zajímat o teorii Myers-Briggs Type Indicator typologie osobnosti, říkala jsem si, že je to zajímavá zábava, další věc, s jejíž pomocí lze zabít čas. Příjemně mne překvapilo, když jsem si jednoho dne uvědomila, že už to není jen prokrastinační záležitost; že jsem opravdu něco zjistila, o sobě, o svém okolí, o světě tak obecně.
Teď skoro podvědomě využívám každé možnosti do MBTI někoho zasvětit. Stačí do mě ťuknout, abych na vás vychrlila zmatenou teorii této typologie, ujistila vás, že nejde pouze o dichotomie, snažila se ve vás rozpoznat alespoň dvě kognitivní funkce a pak se vás snažila přesvědčit, abyste si přečetli charakteristiky přinejmenším tří typů, které možná jste, na pěti zahraničních stránkách.


A protože moje motivační pokusy jsou zmatené, náhlé a otravné, rozhodla jsem se sepsat logicky seřazený seznam pěti bodů, jež by vám měly pomoci dostat se do celé této MBTI věci. Prostě pár tipů. (Kéž bych se sem nebála odkázat každého, kdo se v historii bytí už stal obětí mých psychologických pokusů). Jste-li v této typologii už trochu zběhlí, nezoufejte; snažila jsem se přiřadit i pár zajímavých odkazů, na které jste možná ještě nenarazili (a nebo už narazili a zase jste je ztratili, vždyť to znáte, jak to chodí).

Takže, chcete-li proniknout do tajů Myers-Briggs typologie osobnosti, zde je pár tipů do začátku:

1. Osobnostní test
Sice už jsem se ve svých článcích mnohokrát zmínila o tom, jak jsou osobnostní testy (hlavně ty české) zavádějící a nepřesné a nemají vůbec nic společného s pravou podstatou MBTI, tedy kognitivními funkcemi - ale do začátku je asi to nejlepší prostě si najít nějaký hezký český (nebo anglický, cítíte-li se na to) test osobnosti, proklikat se jím a získat svůj první výsledek.
Většina MBTI testů vám řekne pouze to, jaké jsou vaše preference. Ze čtyř písmen, jež vám vyjdou, se tedy dozvíte, jste-li spíše introvert nebo extrovert, preferujete-li intuici či smysly a cítění nebo myšlení, a pak taky slavná těžko uchopitelná dvojka J/P, jež bývá ve většině případů interpretována jako "uspořádanost/spontaneita". 
V takovémto testu vám může vyjít i X, když prostě nemáte preferenci. Toho se nelekejte. A pamatujte, že žádné typy s X neexistují! Každý máme osm kognitivních funkcí, jde pouze o pořadí. Nikdo nemá žádné nerozhodné místo. Můžete si být libovolně zamotaní, ale vždy náležíte k nějakému typu.
No, takže, abych se do toho příliš nezapletla; jednoduchý osobnostní test vás může nasměrovat k tomu, co byste asi tak mohli být zač.

2. Přečtěte si něco víc
Teď, když máte výsledek, doporučuji vyhledat si nějakou charakteristiku "vašeho" typu. Pár stručných popisů je třeba na Wikipedii ( když to není věrohodný zdroj, jasně), doporučuji ovšem i anglicky psané stránky, jako Personality Junkie nebo Personality Growth, kde najdete poměrně rozvinuté charakteristiky všech typů. Také není na škodu si v rámci této druhé fáze přečíst něco o kognitivních funkcích. Na toto téma doporučuji třeba tento článek (a vlastně celý web Personality Hacker je podle mě skvělý). Nebo jsem o kognitivních funkcích něco málo napsala já, takže se na to můžete též kouknout.
A ještě něco k tomuto bodu. Doporučuji vedle typu, který vám vyšel, prozkoumat ještě charakteristiky "sousedících" typů, tedy těch, které se liší jedním písmenem. Dejme tomu, že vám vyjde typ ESFJ; určitě se tedy podívejte na typy ESFP, ENFJ, ESTJ, možná i ISFJ. Test založený na preferencích se totiž velice často může mýlit, nejméně o písmenko.

3. Doplňující testy
Teď už jste si možná našli typ, jehož charakteristika vám nejlépe odpovídá. Možná se ještě rozhodujete mezi dvěma typy. Ale ani pokud jste totálně ztraceni, nezoufejte! Už jste si něco pročetli a už o tom něco víte a je dost možné, že řešení se vynoří vzápětí.
Dostáváte se tedy do mé oblíbené etapy - etapy zajímavých testů, které hrozně ráda doporučuji. Takže, rozhodně si udělejte chvíli času na vyplnění testu o kognitivních funkcích. Ten vám sdělí, jaké kognitivní funkce se u vás projevují nejvíce a nejvýrazněji. Výsledkem vám budiž řada písmenek, které většinou sdělí hodně o tom, jaký jste pravděpodobně typ.
Také vám doporučuji alespoň zhruba se podívat na Enneagram. Trochu tím, pravda, odbočuji od tématu; článek o této zajímavé typologii osobnosti se také jednou chystám napsat, ale těžko říct, kdy to bude - ale vzhledem k zajímavým korelacím mezi MBTI a Enneagramem by vám i kupříkladu tento test mohl pomoci věci ujasnit.
A jako poslední, velice nápomocnou věcí je Self-Monitoring Scale. Škála o pětadvaceti stupních, jež vám prozradí, do jaké míry je vám přirozené přizpůsobovat své jednání světu. Čím větší skóre v této škále, tím větší pravděpodobnost, že mezi vašimi hlavními kognitivními funkcemi se nachází Fe, extravertní cítění. (Například já, s výsledkem 19/25, mám Fe jako svou druhou funkci.)

4. Upřímný kamarád
Hodně lidí si myslí, že hlavně to, jací jsou "uvnitř", vypovídá o jejich osobnosti. Nepochybně to tak z části je. Ale hodně také záleží na tom, jak vystupujete navenek. Vaše gesta, tón řeči; to, jak se rozhodujete, to, jak rychle odpovídáte, zkrátka a jednoduše vaše reakce a interakce týkající se světa okolo vás.
A k posouzení budete nejspíš někoho potřebovat. Pokud možno někoho, kdo vás zná a před kým se nestydíte pitvat vlastní identitu a o kom zároveň víte, že k vám bude upřímný a řekne vám věci na rovinu. Doporučuji třeba maminku, máte-li s ní dobrý vztah. Nebo nějakou BFF.
Kognitivní funkce se projevují v každodenním jednání a stačí si o tom něco přečíst, třeba tohle je úplně skvělé, a pak si o tom s někým promluvit. Asi k tomuto bodu nemusím nic moc dodávat.
Samozřejmě by bylo ideální, aby váš respondent byl obeznámen s MBTI teorií, ale to není ve většině případech možné. Já měla to štěstí, že jsem na takovou osobu ve svém okolí (v podstatě náhodou) narazila a to mi pomohlo opravdu hodně. Ale když si připravíte dostatek podkladů k probírání, může vám pomoci i laik.

5. Teď už je to na vás
Zdá se, že jsme došli do konce vašich začátků. Teď už vám nemám moc co radit. Pokud jste prošli čtyři předchozí kroky, pravděpodobně vás MBTI typologie baví, jinak byste s tím sekli už na začátku. Takže nyní si můžete do hloubky pročítat stránky, jež jsem vám zde doporučila. Také je dobré propátrat tag MBTI na tumblr. Naleznete tam plno úsměvných hloupostí (třeba MBTI typy jako dortíky), ale i mnoho užitečných věcí. YouTube je také užitečné místo pro vaše průzkumy. Vřele doporučuji například kanál Introvert Power nebo INFJ - TheBarracuda57. (Nutno dodat, že od doby, co jsem začala s MBTI, jsem se nezáměrně trošičku zlepšila v angličtině.)
A máte-li nějaké otázky, nebojte se mne zeptat. Přinejhorším vám prostě nebudu umět odpovědět.

V sérii článků o Myers-Briggs Type Indicator hodlám pokračovat, ač v tempu tak pozvolném, jako doteď. Obrázek by byl lepší, kdybych měla k dispozici fotoaparát.
Doufám, že alespoň někomu tento článek něco sdělil či objasnil.

Užívejte si prázdnin.
Iris :V

2 komentáře:

 1. No, nějaké testy už jsem si udělala (vše díky tobě a spoustu toho s tebou :)), něco málo přečetla (převážně tvé články, přiznám se). Určitě se někdy, až se naskytne víc času, do těch odkazů a tipů podívám a prozkoumám to víc. Fakt chci. Jenomže vždycky je co dělat... :)
  Všechny tyhle články jsou přínosné. ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Už nějakou dobu se o MBTI zajímám, přesto jsem v Tvém článku nalezla další zajímavé informace :)
  Těším se na další články k tomuto tématu, piš dál
  A.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.