středa 23. září 2015

Hudební tag

Milí čtenáři,
oficiálně oznamuji, že dnes jsem odevzdala svůj projekt. To jen tak pro informaci. Že už vás nebudu otravovat řečmi o tom, jak jsem děsně vytížená prací na projektu. I když, ještě přijde třídění tohoto týdne a tam na vás vychrlím poslední podrobnosti. 
Nicméně, k tématu; jednou jsem našla tag. Absolutně skvělý tag. Nadchl mne natolik, že jsem si řekla, že nesmí chybět na mém blogu. Jenže pak se celá záležitost s tagem promlčela a milý dotazník se ztratil na smetišti dějin a přání. Čas od času jsem si na něj vzpomněla, ale pak přišly důležitější věci a vzpomínky na onen vycpávkový článek se upozadily. Znáte to, jako s bývalými láskami (dneska jsem patetická? cože?). No ale nedávno jsem se vrátila na ten blog, kde jsem tag kdysi našla, nebo o němž jsem si to dlouho myslela; prohrábla jsem se archívem a nic! Nic! Tag nikde.
Nebudu vás napínat, nedávno jsem listovala jedním sešitem, a hle, dotazník, který jsem tak dlouho hledala! A tady je.


V čem ten zázrak spočívá? Je to prosté. Čtrnáct otázek, čtrnáct odpovědí. Otázky zdánlivě banální, místy k zamyšlení. Odpovídat se smí pouze názvy písní od jednoho interpreta, jehož si vyberete v první otázce. Možná nějaký krátký komentář, co není zakázáno, je povoleno; při odpovědích však hledíte pouze na název písně, a ne na její význam. Přičemž se musíte přizpůsobit tomu jednomu interpretovi, připomínám. (Přiznávám, že si možná místy při vysvětlování pomohu textem písně - když už je znám nazpaměť, že...) Odkazy se otevřou na nové kartě, takže klikejte s klidem.
Chápeme? Začněme.

1. Vyber si umělce.
Regina Spektor. Protože ačkoliv bych uměla vyjmenovat klidně deset deset interpretů, které mám vážně ráda, ona tak nějak zůstává tou, k jejíž hudbě se uchyluji nejčastěji. Víte, nedávno jsem si uvědomila, že jsem s ní tak nějak vyrostla. Mohlo mi být takových dvanáct let, když jsem začala poslouchat její hudbu a přemýšlet o textech - a teď je mi šestnáct a jsem s Reginou a její tvorbou docela sžitá. Dovoluji si tvrdit, že tento tag zvládnu s názvy jejích písní.

2. Jsi muž nebo žena?
Lady. Ačkoliv se po většinu času asi jako dáma nechovám - což je pochopitelné, protože na nějakou dámu jsem nejspíš moc mladá. Protože se jednou chci naučit dámou být; bylo by hezké mít ve svém repertoáru tváří i jednu svůdnou, důstojnou a reprezentativní. Pro chvíle nudy a nutnosti.

3. Popiš se.
You Don't Know Me. Po většinu času mám pocit, že ani já sama se neznám; nerada bych se dělala mystickou a tajemnou. Zmatená je to slovo. Když už si myslím, že se znám, přijde něco, co mne utvrdí o opaku. A ostatní asi také. Jsem emocionální? Jsem citově chladná? Jsem realista? Jsem idealista? Jsem naštvaná a skeptická? Jsem zamilovaná? Nikdo neví. Ani já.
Kéž bych se znala.

4. Jak se cítíš?
Better. Ano, momentálně se cítím lépe. Tak nějak... lépe. Zatím. Kdykoliv se to může zvrtnout. I když váha mluví proti tomuto pocitu, i když zítra budu asi krutě zkoušená z angličtiny a píšeme test z řezů krychlí. Zatím dobrý. Držte mi palce.

5. Popiš, kde právě žiješ.
Another Town. Liberec pro mě vždycky bude "to další město". Prostě nějaké město. Nedokážu říct, jestli mi to tady přirostlo k srdci; asi trochu jo, pryč bych nechtěla, protože tady chodím do školy, kde znám hodně lidí, a některé z nich mám i ráda; taky protože to tady znám a umím se téměř všude dostat pěšky. Ale jinak jsem pořád ta, co se přistěhovala z Krkonoš (ač to je už hodně dlouhá doba). No, uvidíme, až se budu loučit s Libercem, dostanu-li se na nějakou výšku.

6. Kdybys mohla jít nebo jet kamkoliv, kam by to bylo?
Paris. Víte, Paříž je můj cestovní sen, dalo by se říct. A vůbec, celá Francie. Nedávno jsem se začala pokoušet o studium francouzštiny (Duolingo, známe?), ale nenapíšu vám sem žádnou luxusní francouzskou větičku, protože by mohla být blbě a vy byste se mi smáli, že se vytahuju s něčím, co vlastně neumím.
Do Paříže se možná jednou podívám. Nejsem moc velký cestovatel, ale tohle bych zvládnout mohla.

7. Oblíbený způsob dopravy?
Flyin'. Nemyslím létání letadlem; přiznávám, že jsem ještě nikdy neletěla (a bojím se asi víc všech těch letištních oficialit, než samotného letu). Mám na mysli přesně to snivé létání, o němž se zpívá v této písni. Zasněná. Vlastně asi nejsem zasněná v tom pravém slova smyslu. V mé hlavě neexistují ani víly, ani kouzla, ani mluvící zvířata a kouzelné zámky ani kdovíco dalšího. Sním realisticky. Možná jsem důkaz toho, že to jde (možná si jen moc věřím).

8. Jaké je počasí?
Raindrops. Tedy, dneska pršelo. První den podzimu a hned je hnusně, jak jsem trochu moc nahlas poznamenala na hodině latiny. Ale on déšť není vždycky hrozný. Občas se hodí, protože když prší, obvykle nemusíte vycházet s domu (pokud tedy nemusíte... hm). A kapky deště dopadající na okno, v noci, když vše mlčí a jen zvenčí se prodírá ten tlumený zvuk a to vás ujišťuje o tom, že svět je v pořádku, protože koloběh vody pořád funguje... je to fajn.
Tahle písnička mi jednu dobu dodávala naději a nadšení.

9. Oblíbená část dne?
Laughing With. Moje oblíbená část dne je ta, již strávím smíchem. Když se můžu smát s kýmkoliv. Mám člověka, který chápe moje vtipy, což je docela ojedinělé, protože jsem obvykle moc "intelektuální", nebo moc "hrubá" ve svém projevu. Nejhezčí je se zasmát, aby vás ostatní viděli se smát, aby viděli, že máte taky život a bránici a smysl pro humor. Moje oblíbená část dne je, když se spolu smějeme. Prosím, ať to nekončí.
(Možná jste čekali nějakou depku.)

10. Kdyby tvůj život byl TV relace, jak by se jmenoval?
Reading Time with Pickle. Dobře. Dobře. Tohle je trochu divné. Ale televizní pořady občas mívají divné názvy, ne? A jelikož já sama jsem divná, název mého života jakožto televizní relace by neměl být jiný. Navíc - text této písně je naprosto geniální. Zpočátku jsem si říkala, že je to šílenost, kterou nikdy nepochopím, a pak mi došlo, že nemusím všechno chápat - a o tom je tak trochu text této skladby.
Has it always been this way? Is it possible that all this magic went unnoticed? Maybe now things will start to change, and life will turn a better page, no more rain.

11. Co pro tebe znamená život?
Time Is All Around. Zjednodušeně; život pro mě znamená čas. Náš vymezený čas, čas plynoucí, čas, který nás čeká a čas, který jsme vyplýtvali čekáním na lepší časy. Časy, které jsme mohli mít, ale neměli; časy, které jsme zapomněli a ty, na něž zapomenout nemůžeme. Čas, relativní hodnota, miluji ho a nesnáším.

12. Tvůj strach.
The Noise. Už jsem možná někdy někde psala, že mám trošku problémy s ušima. Není to naštěstí nic vážného. Jenom nějaké vpáčené bubínky, nebo co (nemám páru; kdyby to bylo vážné, asi bych o tom věděla víc). A čas od času přijde tinnitus, tedy pískání a hučení v uších. Nesnáším to. Pocity, jež ve mně tento vnitřní rámus vyvolává, se podobají nějaké čtvrté dimenzi klaustrofobie.
Občas to přijde úplně nečekaně; trvá to tak dlouho, jak se tomu chce; a například o koncertech, kde se shromažďují mí spolužáci, si můžu nechat leda tak zdát. Dva dny potom bych slyšela pískání a obrysy.
(Jen chci dodat, že s touto hroznou věcí se dá žít, například moje babička s tím žila asi dva roky. Já si ale myslím, že bych to nezvládla a zbláznila bych se.)

13. Nejlepší rada, kterou můžeš dát.
Be Like A Cloud. Děkuji za tuto píseň. Jak její název, tak její text je naprosto dokonalou podporou v každodenních těžkých chvílích. Aspoň tedy pro mě. Tak ráda bych vám sem vybrala nějaký hezký inspirativní úryvek, ale nemůžu se rozhodnout jen pro jeden! Kdybych nebyla tak nadšená ze svých bílých stěn, napsala bych si ten text na stěnu.
And so I closed my eyes and walked
And when I opened them again
I knew the clouds had snowed on me, and then they poured on me some rain
There stood this cold icicle the very shape and form of me
I tried to cry but couldn't
So instead, I made myself a cup of tea
14. Myšlenka dne
You.

Tak to by byl tag, přátelé! Trvala jsem na tom, že ho dopíšu ještě ve středu, a že si to pořádně užiju, a tak si opět můžu zahoukat z okna, neboť jsem noční sova. (Škola mě nutí, abych byla i ptáčetem, takže se ze mne v průběhu let stal jakýsi podivný mutant.) Co vy a hudba? Nenominuji, ať se zúčastní, kdo chce. Třeba si tag najde nějaké další nadšence.
Mějte se hezky a přijďte třeba na Týdenní třídění.
Iris :V

7 komentářů:

 1. Předně bych měla říct, že obdivuji, žes vydržela tak dlouho do noci a nevzdala sepsání tohohle tagu. :) A také bych ti měla ještě jednou pogratulovat k dokončení a odevzdání projektu, ani si neumím představit, jak těžké to muselo být, nebo spíš, jak hluboce sis musela oddychnout. :)
  Když jsem vybírala svoje písničky, trochu jsem se bála, jestli v porovnání s tebou nebudu znít moc jednoduše či tak nějak. Proto mě těší, že jsi to pojala právě tak, jak jsi to pojala. Někdy byla slova potřeba, někdy ne, a ty jsi tak akorát vystihla, ve kterém momentě je použít. To opravdu umíš. :)
  Všechny písničky jsem si poctivě poslechla. (I ty, které už jsem znala.) A taky jsem konečně začala odebírat Reginu na Youtube. A Be like a cloud vážně zvedne náladu. :)
  Jak už víš, také se zúčastním, už si to všechno rýsuji v hlavě, pouštím si písničky a tak. :D Takže někdy na začátku října, hned po všech článcích souvisejících s naším víkendem, to zveřejním. :)

  Na Týdenní třídění se těším, i když si ho, zveřejníš-li ho v pátek, přečtu pravděpodobně až v sobotu cestou do Prahy. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Na tento tag som narazila prvýkrát a som rada, že som naň narazila :-) Je super, že si sa doňho rozhodla zapojiť, zaujímavé odpovede :-)

  OdpovědětVymazat
 3. To je nejlepší TAG, který jsem kdy viděla! Jestli mi dovolíš zkopírovat si otázky, udělám si ho také. Jinak, otázky jsou někdy až trochu směšné, ale úžasné.
  Jinak, zkoušela jsem si pustit pár písní...není to můj styl, tato interpretka má mírně umňoukaný hlas, na můj vkus, ale není to špatné. Dokázala bych to poslouchat, a to je u mě co říct :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně, jsem ráda, že tě tag zaujal... a s hudbou se člověk prostě nikdy netrefí do vkusu každému, ale nevadí. :-)

   Vymazat
 4. Ježiš to je parádní! Ten stoprocentně udělám, pokud se nebudeš zlobit. Neboj napíšu tam, že ho mám od tebe. Tvoje odpověď na třetí otázku velice vystihuje i mě. Zmatená, to je to. Nevím ani, jestli jsem optimista nebo pesimista a takové navzájem se vylučující věci, jak píšeš. Paříž je krásná, tam by se ti určitě líbilo, zvlášť když tě láká Francie. Já se francouzsky učila tři roky a "luxusní francouzskou větičku" bych taky nevypotila bez chyb. Nojo, no. Ostatní jazyky - pohoda. Francouzština - katastrofa :D.

  Reginu Spektor stále ještě neznám, ale teď už jsem o ní slyšela (v tom tvém článku :DD), jdu si zkusit pár písniček poslechnout, moment.

  Better je strašně skvělá! Včetně klipu. Tu si snad i stáhnu. Time is all around se mi taky dost líbí. Má strašně pěkný a zajímavý hlas.

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, můžu ten tag převzít? Odkážu na tebe : )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžeš, a odkazovat nemusíš, já sama nevím, kde jsem tag původně našla

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář! E-mailové spojení z jistých důvodů neexistuje, chcete-li mi něco sdělit, napište to prostě sem.